Посольство України в Словацькій Республіці

, Київ 07:53

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Словаччиною

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Словацькою Республікою 

Культурно-гуманітарним відносинам між Україною та Словаччиною традиційно притаманні позитивна динаміка та добре налагоджена взаємодія.

Нормативно-правову основу співробітництва у цій сфері становлять такі двосторонні документи: Договір між Міністерством культури і мистецтв України та Міністерством культури Словацької Республіки про співробітництво в галузі культури від 23.01.1996; Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про академічне взаємне визнання і еквівалентність документів про освіту, виданих в Україні та Словацькій Республіці від 08.04.2014; Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про співробітництво в галузі інформації від 05.12.2000.

Програмою співробітництва між Міністерством освіти і науки України і Міністерством освіти Словацької Республіки в галузі освіти на 2005-2008 роки, дію якої продовжено до підписання нового документу, передбачається прийняття 5-ти осіб на часткове навчання до ВНЗ Словаччини (термін 10 місяців), 5-ти стажистів, докторантів, аспірантів, 5-ти осіб, які займаються словакістикою, а також виділення до 15-ти стипендій для участі у мовно-фахових семінарах для вчителів шкіл з мовою національних меншин строком до 14 днів, до 3-х стипендій - студентам Ужгородського національного університету.

Сторони продовжили на наступний період (чотири роки) дію Програми співробітництва між Міністерством культури і туризму України та Міністерством культури Словацької Республіки на 2008-2012 рр., якою визначені конкретні напрямки такої співпраці. Термін її дії автоматично  подовжується до моменту підписання Програми співробітництва на наступний період.

Україна та Словаччина також активно взаємодіють в реалізації низки програм і проектів, розроблених в рамках Європейського союзу, Ради Європи, інших міжнародних організацій.

На сьогодні між вищими навчальними закладами України та Словаччини укладено 30 угод та договорів, а також 4 угоди, в яких однією з сторін виступає український ВНЗ, а іншою – структурний підрозділ Словацької академії наук. Основними напрямами співробітництва є обміни студентами на неповний та повний курс навчання, стажистами та аспірантами, вчителями та вченими на педагогічну та наукову роботу. Кожного року кількість студентів як навчаються у державних та приватних ВНЗ Словаччини зростає.

У 2016 році відбувався інтенсивний діалог між науково-педагогічними працівниками вищих навчальних закладів, зокрема Пряшівського університету, Кошицького університету П.Й.Шафарика та Ужгородського національного університету.

В обох країнах для задоволення потреб національних меншин функціонують школи з вивченням, відповідно, української та словацької мови. У Словаччині діють 7 середніх навчальних закладів з вивченням української мови і літератури, в тому числі Об’єднана школа-гімназія ім. Т.Шевченка м. Пряшів з українською мовою навчання.

8 вересня 2015 р. Постановою Кабінету Міністрів України була ратифікована Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про взаємне академічне визнання еквівалентності документів про освіту, виданих в Україні та Словацькій Республіці, яка значною мірою сприятиме розвитку двосторонніх відносин в освітній та науковій сферах і є першою такого виду документом, підписаним Україною з країною ЄС.

У березні 2006 р. відбулися Дні культури України в СР, у травні 2008 р. було проведено Дні культури Словацької Республіки в Україні, у ході яких підписано черговий План співробітництва між міністерствами культури двох країн.

Традиційним стало здійснення культурних обмінів в рамках проведення фестивалів народної творчості. На основі договору про співробітництво між Закарпатською організацією Національної спілки художників України та Спілкою художників СР «Умелєцка бесєда» здійснюються обміни виставками художнього образотворчого мистецтва та проводяться спільні пленери.

Національна парламентська бібліотека України підтримує зв'язки з 5 бібліотеками СР. В жовтні 2003 р. в м. Братислава відкрито меморіальну дошку видатному українському мислителю Г.Сковороді.

Починаючи з 2014 року на традиційній основі в Словацькій Республіці проводяться щорічні «Дні України в Кошице», участь в яких беруть українські мистецькі колективі з різних регіонів України, фольклорні ансамблі, проходять покази моди від сучасних українських дизайнерів, організовуються виставки, проводяться дискусії, тематичні конференції, воркшопи та інші культурні заходи. Також в рамках «Днів України в Кошице» проходять Словацько-українські інвестиційні бізнес-форуми.

25 жовтня 2013 р. в м. Пряшів був відкритий Центр української культури, який став надійною основою для проведення наукових, освітніх, мистецьких та інших заходів української національної меншини Словаччини. 21 січня 2017 року у приміщенні Центру був проведений VII з`їзд Союзу русинів-українців Словацької Республіки.

4 лютого 2017 року проведений Другий міжнародний художній Симпозіум – пленер «Inter-Art-Košіce 2017», у якому були представлені роботи українських художників-акварелістів. Такі заходи мають гарну перспективу, зокрема у контексті просування українського мистецтва в європейський культурний простір.

Для сприяння розвитку гуманітарного співробітництва створена та діє Двостороння Українсько-Словацька комісія з питань національних меншин, освіти і культури, яка є постійно діючим органом. Діяльність Комісії стала важливим чинником міждержавної співпраці та регулювання міжетнічних процесів в Україні та Словацькій Республіці у сфері забезпечення прав національних меншин. Чергове — Чотирнадцяте засідання Комісії заплановане на березень 2017 р. у м. Братислава.

Щодо співробітництва з Міжнародним Вишеградським фондом

(http://visegradfund.org/)

Україна активно співпрацює з Міжнародним Вишеградським фондом і на постійний основі бере участь в реалізації його проектів. 29 січня 2014 року у Будапешті глави урядів країн Вишеградської групи (Польща, Словаччина, Угорщина, Чехія - V4) схвалили спільну заяву про готовність країн V4 «готові й надалі мобілізувати Міжнародний Вишеградський фонд для фінансування проектів підтримки розвитку громадянського суспільства в Україні, сприяти контактам між людьми та пропонувати програми навчання у країнах V4 для українських студентів». Було також досягнуто домовленості збільшити фінансування «Програми Вишеградського фонду для країн «Східного партнерства» (Visegrad 4 Eastern Partnership Program - V4EaP), ініційованої у червні 2011 року, як за рахунок залучення іноземних донорів, так через збільшення власних ресурсів.

Програма V4EaP (http://visegradfund.org/grants/v4eap/)

Програма V4EaP, призначена для країни «Східного партнерства» (Азербайджан Білорусь, Вірменія, Грузія, Молдова, Україна), передбачає перш за все на передачу унікального досвіду країн V4 у сфері економічних перетворень, демократизації та регіонального співробітництва, зокрема, шляхом розвитку громадянського суспільства та заохочення співпраці між органами місцевого самоврядування, університетами та окремими громадянами.

Програма V4EaP складається з таких розділів:

- «Вишеградські гранти» - Visegrad grants (http://my.visegradfund.org/Account/Login?ReturnUrl=%2f/);

- «Вишеградскі гранти для викладачів з університетів країн «Східного партнерства» - Visegrad University Studies Grants-EaP (http://visegradfund.org/grants/v4eap/visegrad-university- studies-grants-eap/);

- «Флагманські проекти» - Flagship Projects (http://visegradfund.org/grants/v4eap/flagship-projects/);

- «Розширені стандартні гранти» - Extended Standard Grants (http://visegradfund.org/grants/v4eap/extended-standard- grants/);

- «Вишеградська стипендіальна програма» - Visegrad Scholarship Program-ЕАР (http://visegradfund.org/scholarships/visegrad-scholarship-program-eap/).

Розділ «Вишеградські гранти» - Visegrad grants

Розділ охоплює такі напрямки: культура і спільна ідентичність; освіта і нарощування потенціалу; навколишнє середовище; демократичні цінності і ЗМІ; державна політика та інституційні партнерство; наукові обміни і науково-дослідницьке співробітництво; регіональний розвиток, підприємництво, туризм; соціальний розвиток.

За підтримки МЗС Нідерландів і Республіки Корея гранти також можуть надаватись на реалізацію проектів, які сприяють поліпшенню життя людей і територіальних громад у таких сферах: охорона здоров`я; освіта; розвиток сільських територій; врядування; законодавство і юстиція; зв`язок, ЗМІ, доступ до інформації; розвиток громадянського суспільства (підтримка прав людини і меншин).

УВАГА: заявки на отримання грантів, передбачених розділом «Вишеградські гранти» - Visegrad grants (колишні «Малі гранти – Small Grants і «Стандартні гранти» - Standard Grants), прийматимуться до 1-го березня 2017 року (http://my.visegradfund.org/Account/Login?ReturnUrl=%2f).

Перед оформленням заявки, які подаються виключно в електронному вигляді, необхідно ознайомитись з оновленими правилами (updated Grant Guidelines) за таким посиланням: http://visegradfund.org/grants/grant-guidelines/).

Розділ «Вишеградські гранти для викладачів з університетів країн «Східного партнерства» - Visegrad University Studies Grants-EaP

Розділом передбачено виділення грантів викладачам з державних і приватних університетів країн «Східного партнерства» з метою вивчення досвіду країн V4 у таких процесах, як демократизація, трансформація, регіональне співробітництво, вступ до ЄС.

Розділ «Флагманські проекти» - Flagship Projects

Розділ спрямований на підтримку довгострокових проектів стратегічного характеру, які передбачають надання доступу до унікального досвіду країн V4 у сфері демократичних перетворень та європейської інтеграції, регіонального співробітництва.

Розділ «Розширені стандартні гранти» - Extended Standard Grants

Розділ передбачає підтримку середньострокових проектів стратегічного характеру, які передбачають надання доступу до унікального досвіду країн V4 у сфері демократичних перетворень та європейської інтеграції, регіонального співробітництва.

«Вишеградська стипендіальна програма для країн «Східного партнерства» - Visegrad Scholarship Program-ЕАР

Стипендії надаються на покриття витрат на навчання чи здійснення наукових досліджень за освітньою програмою «Магістр» (Master) і вище (PhD/Pоstdoctor) у вищих навчальних закладах країн V4.

Мінімальний період навчання – один семестр, максимальний – два або чотири (тільки за освітньою програмою «Магістр»). Навчатись чи здійснювати наукові дослідження можна у будь-якому університеті країн V4.

Заявки розглядаються від кандидатів, які вже навчались протягом чотирьох семестрів на час подання заявки та протягом шести семестрів (еквівалент рівню бакалавра) на час початку дії стипендії.

УВАГА: заявки на зазначені стипендії подаються виключно в електронному вигляді (http://visegradfund.org/scholarships/visegrad-scholarship-program- eap/). При зверненні вперше важливо надати усю інформацію та документи в електронному вигляді англійською мовою (документи, перекладені на англійську мову, мають бути нотаріально засвідчені). Не слід надсилати документи у паперовому вигляді, оскільки вони розглядатись не будуть. Додаткова інформація за таким посиланням http://visegradgfund.org/scholarsips/faq/