Посольство України в Словацькій Республіці

, Київ 13:48

Науково-технічне співробітництво між Україною та Словаччиною

Нормативно-правову основу у цій сфері становлять:

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про науково-технологічне співробітництво від 02.12.2002 (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/703_020);

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про економічне, промислове та науково-технічне співробітництво від 24.11.2005 (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/703_058);

- Угода між Міністерством сільського господарства і продовольства України і Міністерством землеробства Словацької Республіки про економічне, науково-технічне та виробниче співробітництво від 14.05.1993 (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/703_033);

- Угода про наукове співробітництво між Національною академією наук України та Словацькою академією наук на 2005-2009 рр., термін дії якої продовжено.

Відповідно до Угоди про науково-технологічне співробітництво 2002 року було створено Спільний комітет з питань науково-технічного і технологічного співробітництва, який має на меті:

- створювати сприятливі умови для виконання положень Угоди;

- визначати пріоритетні сфери співробітництва;

- сприяти та підтримувати виконання спільних проектів та програм;

- пропонувати та ухвалювати програми співробітництва;

- проводити  аналіз загального стану співробітництва та виробляти рекомендації для підвищення його ефективності;

- щорічно звітувати Міністерству освіти і науки України та Міністерству освіти Словаччини про результати виконання положень Угоди та питання, пов'язані зі співробітництвом.

Під час останнього, 5-го засідання, яке пройшло 16–17.12 2013, сторони обговорили низку конкретних напрямів співпраці у науково-технічній сфері. На засіданні було ухвалено 6 спільних проектів у сфері експериментальної фізики, матеріалознавства, металургії, екології для їх реалізації обома сторонами протягом 2014-2015 рр. Сторони опрацьовують питання відновлення роботи Спільного комітету.

Науково-технічне співробітництво розвивалося також на рівні вищих навчальних закладів й було спрямоване на розв’язання спільних проблем, зокрема, у сфері транскордонного співробітництва. Так, започатковано реалізацію тристороннього спільного проекту «Науково-дослідний центр іноземних інвестицій і торгівлі в Карпатському регіоні» між Львівським університетом «Львівська політехніка», Ужгородським національним університетом з української сторони, Університетом Я.А. Коменського в Братиславі, Університетом Св. Кирила і Мефодія у м. Трнава, Університетом у м. Пряшів (СР) та Люблінським Католицьким університетом Іоанна Павла II та Університетом м. Жeшув (Польща), метою якого є вивчення потенційних можливостей прикордонних регіонів щодо спільної наукової та економічної кооперації.

У лютому 2106 р. у м. Львів в рамках діяльності Міжнародного Вишеградського фонду Словаччина організувала конференцію з питань енергозбереження.

3 березня 2016 року мм. Межилабірці та Пряшів відбулася Міжнародна науково-практична конференція у рамках реалізації наукового проекту «Інноваційний університет – інструмент інтеграції в європейський освітній і науковий простір», що фінансується Міжнародним Вишеградським фондом . Захід відбувся на базі Наукового парку «ТЕХНІКОМ» Кошицького технічного університету – партнера Ужгородського національного університету у зазначеному проекті. Учасники конференції обмінялись думками щодо інноваційної діяльності вищих навчальних закладів через функціонування наукових парків як важливих механізмів трансформації науково-технічного потенціалу університетів. Участь у заході брали члени міжнародної групи експертів наукового проекту, керівництво та науковці українського та словацького університетів.

20-23 березня 2016 року у м. Кошице пройшла VI Міжнародна науково-практична конференція «Економіко-правова парадигма розвитку сучасного суспільства», організована Донецьким національним університетом (м. Вінниця), економічним факультетом Технічного університету м. Кошице, словацькою науково-консалтинговою компанією з м. Банська Бистриця ”Open Europe”. Учасниками заходу були викладачі, аспіранти і студенти з 14-ти ВНЗ України та Словаччини, які працювали у секціях «економіка» та «право».

15 квітня 2016 року у Дніпропетровському національному університеті імені Олеся Гончара відбувся Міжнародний науково-практичний семінар «Глобальні детермінанти світогосподарського розвитку», організований факультетом міжнародної економіки. Участь у заході брали провідні європейські та азійські економісти з Білорусі, Грузії, Німеччини, Польщі, Сінгапуру, Словаччини, Угорщини. У планах ДНУ ім. О Гончара – укладення угоди про академічні обміни з Університетом економіки в Братиславі, представник якого - професор Міколаш Чернота представив на конференції доповідь.

22 вересня 2016 року під час Міжнародної наукової конференції «Нова Європа: виклики та очікування», що пройшла у м. Трнава у рамках «Трнавських юридичних днів», була підписана Угода про співпрацю між юридичними факультетами Ужгородського національного і Трнавського університетів.

20-26 листопада 2016 року 8 науковців Ужгородського національного університету з факультету суспільних наук, історичного та факультету міжнародної політики, менеджменту та бізнесу проходили академічну мобільність за програмою Еразмус+ в Університеті П.Й. Шафарика в м. Кошице. У зв’язку з цим було організовано «Український тиждень», під час якого викладачі з України прочитали низку лекцій для словацьких студентів із спеціальності «Політологія», виступали на телебаченні та радіо, відвідали публічні дискусії та круглі столи.

Активно співпрацюють національні академії наук обох країн, які на постійній основі проводять конкурси українсько-словацьких проектів на відповідний трьохрічний період. Так, у період 2014-2016 рр. 16 установ НАН України реалізовували 22 проекти (стільки ж проектів виконувала словацька сторона). На період 2017-2019 рр. очікується затвердження 21-го проекту.