Портал в режимі тестування та наповнення
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Slovenčina
 • Стара версія
Культурно-гуманітарне співробітництво
Опубліковано 01 січня 2020 року о 09:55

Культурно-гуманітарним відносинам між Україною та Словаччиною традиційно притаманні позитивна динаміка та добре налагоджена взаємодія.

Нормативно-правову основу співробітництва у цій сфері становить низка двосторонніх документів, серед яких: Договір між Міністерством культури і мистецтв України та Міністерством культури Словацької Республіки про співробітництво в галузі культури від 23.01.1996; Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про співробітництво в галузі інформації від 05.12.2000.

1 листопада 2015 року набула чинності для України Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про академічне взаємне визнання і еквівалентність документів про освіту, виданих в Україні та Словацькій Республіці, підписана у Братиславі 8 квітня 2014 року, яка є першим такого виду документом, підписаним Україною з країною ЄС.

Угодою передбачено визнання еквівалентними документів про освіту, здобуття відповідних освітньо-кваліфікаційних рівнів та дипломів про присудження наукових ступенів, а також визначено порядок продовження їх власниками навчання на наступних рівнях освіти відповідно до національного законодавства України та Словацької Республіки.

Програмою співробітництва між Міністерством освіти і науки України і Міністерством освіти Словацької Республіки в галузі освіти на 2005-2008 роки, дію якої продовжено до підписання нового документу, передбачається прийняття 5-ти осіб на часткове навчання до ВНЗ Словаччини (термін 10 місяців), 5-ти стажистів, докторантів, аспірантів, 5-ти осіб, які займаються словакістикою, а також виділення до 15-ти стипендій для участі у мовно-фахових семінарах для вчителів шкіл з мовою національних меншин строком до 14 днів, до 3-х стипендій - студентам Ужгородського національного університету.

Сторонами продовжено на наступний період (до 2020 року) дію Програми співробітництва між Міністерством культури і туризму України та Міністерством культури Словацької Республіки на 2008-2012 рр., якою визначені конкретні напрямки такої співпраці.

Для сприяння розвитку гуманітарного співробітництва створена та діє Двостороння Українсько-Словацька комісія з питань національних меншин, освіти і культури, яка є постійно діючим органом. 23 березня 2017 року в м. Братислава було проведено XIV-те засідання Комісії під головуванням Першого заступника Міністра культури України Світлани Фоменко та Державного секретаря Міністерства закордонних та європейських справ Словацької Республіки Лукаша Парізека.

За результатами засідання сторони підписали підсумковий Протокол.

Діяльність Комісії стала важливим чинником співпраці України та Словацької Республіки у сфері забезпечення прав національних меншин.

Україна та Словаччина також активно взаємодіють в реалізації низки програм і проектів, розроблених в рамках Європейського Союзу, Ради Європи, інших міжнародних організацій.

На сьогодні між вищими навчальними закладами України та Словаччини укладено понад 30 угод та договорів, а також 4 угоди, в яких однією з сторін виступає український ВНЗ, а іншою – структурний підрозділ Словацької академії наук. Основними напрямами співробітництва є обміни студентами на неповний та повний курс навчання, стажистами та аспірантами, вчителями та вченими на педагогічну та наукову роботу.

В обох країнах для задоволення потреб національних меншин функціонують школи з вивченням, відповідно, української та словацької мови. У Словаччині діють 6 початкових та середніх навчальних закладів з вивченням української мови і літератури, у тому числі Об’єднана школа-гімназія ім. Т.Шевченка м. Пряшів з українською мовою навчання.

У 2018 році при навчальному закладі столиці Словаччини зареєстровано українську недільну школу м. Братислава Dubova 1.

Від 1 червня 2019 р. офіційно розпочав свою роботу створений при Пряшівському університеті Інститут україністики.

Громадські організації українців Словаччини проводять активну культурно-просвітницьку роботу, пропагують народні традиції, відроджують обряди, відзначають національні свята, підтримують тісні зв’язки з Україною та зі спорідненими організаціями в інших країнах. Посольство постійно надає сприяння діяльності громадських організацій українців в Словаччині в реалізації їхніх культурно-мистецьких проектів.

Традиційним стало й здійснення культурних обмінів в рамках проведення фестивалів народної творчості.

На словацькій землі проводиться найстарший в Європі фестиваль української пісенної та танцювальної культури – Свято русинів-українців Словаччини. У 2019 році він проводився вже у 65-й раз.

У 1989 році у Братиславі встановлено пам’ятник Т.Г. Шевченку (архітектор Олександр Бенце).

У жовтні 2003 р. в м. Братислава відкрито меморіальну дошку видатному українському мислителю Г.Сковороді.

Починаючи з 2014 року на традиційній основі в Словацькій Республіці проводяться щорічні «Дні України в Кошице», участь в яких беруть українські мистецькі колективи з різних регіонів України, фольклорні ансамблі, проходять покази моди від сучасних українських дизайнерів, організовуються виставки, проводяться дискусії, тематичні конференції та інші культурні заходи. Також в рамках «Днів України в Кошице» проходять Словацько-українські інвестиційні бізнес-форуми.

25 жовтня 2013 р. в м. Пряшів був відкритий Центр української культури, який став надійною основою для проведення наукових, освітніх, мистецьких та інших заходів української національної меншини Словаччини.

Непересічною подією у культурному житті Словаччини стали організована Посольством в травні 2017 року виставка картин відомого українського художника, живої легенди українського мистецтва художника Івана Марчука, який взяв участь у відкритті своєї виставки у Братиславському Граді. Після Братислави виставку було виставлено у Словацькому технічному музеї міста Кошице.

У 2019 році у Братиславі з’явилася нова молодіжна українська громадська організація - «Словацько-Українська молодіжна асоціація» «СУРМА». У червні вони провели свій перший публічний захід - «Крим – вкрадений півострів».

Культурно-гуманітарним відносинам між Україною та Словаччиною традиційно притаманні позитивна динаміка і добре налагоджена взаємодія. Виходячи з близькості культур, мов, історичного минулого обох країн, а також завдяки активній діяльності української національної меншини СР, ці відносини мають значний потенціал подальшого розвитку.

Українська громада у тісній взаємодії з Посольством регулярно проводить різноманітні культурні та просвітницькі заходи, спрямовані на привернення уваги словацького суспільства до ситуації в Україні.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux