Посольство України в Словацькій Республіці

Київ 02:01

Часті запитання з консульської проблематики (F.A.Q.)

1. Як отримати консультацію консула?

Якщо Ви не знайшли відповіді на своє запитання у розділі "Консульські питання" веб-сторінки Посольства, просимо написати нам на e-mail: consular@ukrembassy.sk або через повідомлення у Messenger сторінки Посольства у соціальній мережі Facebook.

Окрім запитання в листі просимо вказати:

 1. Ваше повне прізвище, ім'я, по батькові;
 2. Номер контактного телефону (за міжнародним зразком +421 *** *** ***)

Ви також можете зв'язатися зі співробітниками консульського відділу за телефоном: +421 259 202 816

 • Понеділок, середа - п'ятниця - 13:00-17:00;
 • вівторок - 08:00-12:00.

В екстрених випадках (втрата паспортних документів, ДТП, смерть, арешт та за інших надзвичайних обставин) телефонуйте на гарячу лінію: +421 259 202 813

Прийом відвідувачів консульського відділу відбувається за попереднім записом.

2. Для отримання дозволу на проживання в СР компетентні органи СР вимагають підтвердження про несудимість в АРК, м. Севастополі, Луганській та Донецькій областях. Чи правомірною є вимога поліції, яким документом це можна підтвердити?Що необхідно для отримання такого документа та скільки це буде коштувати?

Так, з початку жовтня 2016 р. поліція у справах іноземців Словацької Республіки при подачі документів на отримання дозволу на проживання в СР від гр. України, крім довідки про несудимість в Україні, в якій наявна примітка про обмеженість перевірки на непідконтрольних Україні територіях, вимагає додатковий документ. Це заява про непритягнення до кримінальної відповідальності в АРК, м. Севастополі, Луганській та Донецькій областях. 

Зазначена вимога передбачена Законом СР «Про перебування іноземців» (і стосується всіх громадян України, а не тільки тих, хто проживав на зазначених територіях).

Громадяни, які мають довідку про несудимість із зазначеними примітками можуть засвідчити таку заяву у будь-якого нотаріуса України та завірити її штампом «Апостиль».

На території СР заяву можна посвідчити у Посольстві України.

Для посвідчення такої заяви необхідно звернутися до ПУ в приймальні години http://slovakia.mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/contacts (бажано у перші 2 години прийому) з наступними документами:

Закордонний паспорт + копії сторінок з фотографією та дійсною візою;

Довідка про несудимість в Україні + її копія  (без перекладу).

Консульський збір за засвідчення підпису на заяві складає 35 євро в разі надання проекту правочину в електронному вигляді  (проект необхідно надіслати на ел. адресу consular@ukrembassy.sk  у форматі Word).

Якщо проект не надається заявником, то додатково сплачується консульський збір за надання технічних послуг 10 євро. Разом 45 євро.

3. Як засвідчити заяву про непритягнення до кримінальної відповідальності в АРК, м. Севастополі, Луганській та Донецькій областях, отриману в Посольстві для подачі в поліцію?

Посвідчену в ПУ заяву необхідно перекласти у сертифікованого перекладача  (у м. Братислава можна звернутися до наступних перекладачів: Оксана Віздалова - 0905/223945, Наталія Герцег - 0918/153612, Іван Мазар   -  0918/137037, які можуть і підготувати проект правочину).

Після цього необхідно звернутися до МЗС ЄП СР (вул. Празька 7, м. Братислава) для консульської легалізації http://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/overovanie_dokladov-pracovisko_overovania_dokladov.

У разі посвідчення заяви в українського нотаріуса, документ необхідно апостилювати в Міністерстві юстиції України http://old.minjust.gov.ua/11716#10.

4. Як можна оформити новий паспорт громадянина України для виїзду за кордон через Посольство у зв’язку зі втратою попереднього?

У разі втрати паспорта Вам необхідно невідкладно звернутися до поліції із відповідною заявою. На підставі отриманої з поліції довідки, а також документів, зазначених у розділі Паспортні дії веб-сторінки Посольства, Вам може бути оформлено новий паспорт або свідоцтво на повернення в УкраїнуСтрок оформлення закордонного паспорта через закордонні дипломатичні установи України може становити до 3-х місяців.

5. Коли паспорт громадянина України для виїзду за кордон підлягає обміну?

Відповідно до п. 31 Постанови КМУ №152 від 07.05.2014 р. «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення» обмін паспорта для виїзду за кордон здійснюється в порядку, встановленому для його оформлення, у разі:

 1. зміни інформації, внесеної до паспорта для виїзду за кордон (крім додаткової змінної інформації);
 2. виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта для виїзду за кордон;
 3. закінчення строку дії паспорта для виїзду за кордон;
 4. непридатності паспорта для виїзду за кордон для подальшого використання.

У разі виникнення обставин (подій), у зв’язку з якими паспорт для виїзду за кордон підлягає обміну (крім закінчення строку дії паспорта для виїзду за кордон), особа зобов’язана подати зазначені документи протягом одного місяця з дати настання таких обставин (подій).

У разі зміни прізвища або імені особа може подати документи для обміну паспорта для виїзду за кордон в день подання документів для обміну паспорта громадянина України у зв’язку із зміною прізвища або імені.

6. У яких випадках можна залишити собі старий паспорт громадянина України для виїзду за кордон після оформлення у консульському відділі нового?

За заявою власника старий анульований паспорт може не вилучатись, якщо в ньому проставлені одна чи декілька дійсних віз, із зобов'язанням здати його після використання.

7. Чи можна мати на руках два паспорта громадянина України для виїзду за кордон?

У разі здійснення регулярних поїздок за кордон та необхідності при цьому завчасного оформлення віз для в'їзду до іноземних держав за обґрунтованою заявою громадянину може бути оформлено другий паспорт.

8. Чи можна засвідчити підпис на заяві або оформити довіреність у Посольстві, надіславши документи поштою?

Ні, усі нотаріальні дії виконуються під час особистого звернення заявника до консульського відділу Посольства з наданням документів, що підтверджують його особу та громадянство.

Бажано надіслати проект правочину на електронну пошту консульського відділу Посольства consular@ukrembassy.sk

9. Чи буде довіреність, посвідчена консулом, дійсною в Україні?

Відповідно до чинного законодавства України у сфері нотаріату консул може засвідчити Ваш підпис на довіреності.

Водночас, з огляду на відсутність доступу закордонних дипломатичних установ України до Єдиного реєстру довіреностей, до кожної посвідченої довіреності, консул засвідчує підпис довірителя на спеціальній заяві про реєстрацію такої довіреності в Єдиному реєстрі (бланк такої заяви можна отримати в консульському відділі).

Для того, щоб засвідчити довіреність та заяву про її реєстрацію в Єдиному реєстрі довіреностей, Вам необхідно подати до установи Ваш закордонний паспорт, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, а також дані паспорта представника, його ідентифікаційний номер, дані про місце реєстрації.

10. Чи потрібно оформлювати дозвіл на виїзд дитини з України, якщо батько дитини громадянин Словаччини?

Відповідно до п.4 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.95 № 57 (у редакції постанови КМУ від 25.08.2010р. № 724), виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків, здійснюється без нотаріально посвідчуваної згоди – якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску.

11. Що потрібно для виїзду за кордон з дітьми?

Відповідно до згаданих вище правил виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:

1) за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску;

2) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків:

 • якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску; при цьому іноземні документи мають бути легалізовані та містить засвідчений переклад українською мовою;
 • якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном;

3) у разі пред'явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:

 • свідоцтва про смерть другого з батьків;
 • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
 • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
 • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
 • рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
 • довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

http://slovakia.mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/services/notarial-services

12. Де в Україні можна апостилювати документи?

У залежності від виду документу штамп «Апостиль» проставляється:

Міністерством освіти і науки України – на офіційних документах, виданих навчальними закладами, державними органами, підприємствами, установами і організаціями, що стосуються сфери освіти і науки. До таких документів відносяться: дипломи про освіту, сертифікати про присвоєння вчених звань, атестати, довідки з навчальних закладів, навчальні плани та інші;

Міністерством юстиції України – на документах, що видаються органами юстиції та судами, а також на документах, що оформляються нотаріусами України. До таких документів відносяться: свідоцтва, видані органами державної реєстрації актів цивільного стану, витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, документи, які засвідчені нотаріусами, судові рішення та довідки.

Міністерством закордонних справ України – на всіх інших видах документів.

http://slovakia.mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/services/varification

13. Які документи мені потрібні для укладення шлюбу на території Словацької Республіки?

Для реєстрації шлюбу на території СР матріки (орган, який здійснює реєстрацію шлюбів) вимагають довідку про відсутність перешкод для укладення шлюбу громадянином України, оформлену Посольством України в СР.

Для оформлення згаданої довідки необхідно особисто звернутися до консульського відділу Посольства у прийомні години. При собі мати паспорт громадянина України для виїзду за кордон для складення заяви про сімейний стан, підпис на якій засвідчується нотаріально. Така заявка може бути оформлена нотаріусом в Україні.

14.  Які питання не належать до компетенції консульського підрозділу Посольства України в Словацькій Республіці?

Консульські посадові особи не можуть виконувати обов'язки адвокатів, юридичних консультантів, туристичних агентів, перекладачів; не надають грошей у борг, не сплачують готельнi та iншi рахунки, і, в разі порушення законів країни перебування, не можуть звільнити громадян від відповідальності.

До компетенції консульської установи НЕ ВІДНОСЯТЬСЯ питання, пов’язані з:

 • оформленням запрошень громадянам України для в’їзду в СР;
 • продовженням/переоформленням типів віз громадянам України;
 • оформленням дозволу на проживання в Словаччині;
 • вклеюванням фотокарток до внутрішніх паспортів громадян України при досягненні ними 25-та 45-річного віку;
 • наданням сприяння громадянам України у пошуку роботи на території СР тощо.
 • консульські посадові особи не можуть прискорити оформлення громадянами клопотання про залишення на постійне проживання, вихід з громадянства та оформлення паспорта України для виїзду за кордон.

Оперативному вирішенню підлягають тільки ті консульські послуги, які здійснюються безпосередньо в консульському підрозділі.

15. Які правила переміщення предметів/товарів/авто через митний кордон України?

Питання, що стосуються ввезення/вивезення, тимчасового ввезення, транзиту предметів, переміщення транспортних засобів, митного оформлення міжнародних поштових та експрес відправлень, переміщення продуктів харчування, переміщення валюти та культурних цінностей є компетенцією Державної фіскальної служби України.

Детально про митне оформлення - в'їжджаючим в Україну та виїжджаючим з України

16. Яким чином сплачується консульський збір?

Консульський збір сплачується у відділенні банку ČSOB на підставі отриманих у консульському відділі квитанцій.

Сплата консульського збору готівкою у консульському відділі не допускається.

http://slovakia.mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/consular-charges

17. Що потрібно для документування новонародженої дитини?

Спочатку дитині необхідно набути громадянство України, а потім виготовити паспортний документ (див. пп. 18-20 розділу Часті запитання з консульської проблематики).

Подати документи на набуття громадянства України та виготовлення паспортного документа можна в консульському відділі Посольства України в Словацькій Республіці (Radvanská 4175/35, 811 01 Bratislava) за попереднім онлайн записом.

Внесення відомостей про дитину та вклеювання фотографій до паспортів з 1 квітня 2015 р. не передбачено новим законодавством з паспортних питань.

Перетинати кордон з дитиною Ви зможете лише з закордонним паспортом (див. п. 19 Часті запитання з консульської проблематикиабо зі свідоцтвом на повернення в Україну (документ для одноразового перетину кордону, потім в Україні виготовити паспорт дитині, див. п. 20 Часті запитання з консульської проблематики).

Термін виготовлення закордонного паспорта в консульському відділі Посольства може становити до 3 місяців, свідоцтво на повернення в Україну, за наявності повного пакету документів, видається в день звернення до консульського відділу.

18. Як набути громадянство України за народженням?

В консульському відділі Посольства необхідно подати Заяву на отримання Довідки про набуття громадянства за народженням.

Її може подати один із батьків – громадянин України. Заява заповнюється на місці.

Пакет документів:

 1. Закордонний паспорт заявника (ПГУВК) + його копія,
 2. Дозвіл на проживання заявника + його копія,
 3. Свідоцтво про народження дитини, видане в СР + офіційний переклад українською мовою + їх копія.

Консульська дія безкоштовна.

19. Як отримати паспорт громадянина України для виїзду за кордон (ПГУВК) для дитини до 16 років?

Заява на виготовлення ПГУВК дитини формується консульським співробітником засобами відомчої інформаційної системи у присутності обох батьків-громадян України або законних представників дитини і підписується ними. Якщо заяву подає один з батьків - додатково подається нотаріально засвідчена заява-згода 2-го з батьків на виготовлення паспорта дитини.

Якщо 1 з батьків – гр-н іншої держави, подається копія його паспорта.

Пакет документів:

 1. Закордонний паспорт батька (ПГУВК) + його копія,
 2. Дозвіл на проживання батька + його копія,
 3. Закордонний паспорт матері (ПГУВК) + його копія,
 4. Дозвіл на проживання матері + його копія.
 5. Довідка про набуття дитиною громадянства України за народженням + її копія (див. п.18 Часті запитання з консульської проблематики).
 6. Свідоцтво про народження дитини, видане в СР + офіційний переклад українською мовою + їх копія.
 7. Фотографії дитини 10х15 см. та 3,5х4,5 см.

До 12 років присутність дитини на прийомі необов’язкова.

Консульський збір стягується лише за розгляд заяви, оформлення ПГУВК безкоштовне.

Детально можна прочитати в розділі "Оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон (ПГУВК)".

Приймається тільки повний пакет документів.

20. Свідоцтво на повернення в Україну для новонародженої дитини

Заяву може подати 1 з батьків – громадянин України (заповнюється на місці).

Пакет документів:

 1. Закордонний паспорт заявника (ПГУВК) + його копія,
 2. Дозвіл на проживання заявника + його копія,
 3. Довідка про набуття дитиною громадянства України за народженням + її копія див. п.18 Часті запитання з консульської проблематики).
 4. Свідоцтво про народження дитини, видане в СР + офіційний переклад українською мовою + їх копія.
 5. Фотографії дитини 3,5х4,5 см. 2 шт. (кольорові)

До 12 років присутність дитини на прийомі необов’язкова.

За розгляд заяви стягується Консульський збір.

Детально можна прочитати в розділі "Оформлення посвідчення особи на повернення в Україну".

Приймається тількистягується повний пакет документів.

 21. Де можна отримати інформацію, яка допоможе мені облаштуватися на території України після тривалого перебування за кордоном?

Корисну інформацію громадянам України: для тих, хто повертається до України після тривалого перебування за кордоном, у вигляді інформаційної брошури, можна завантажити за посиланням: https://mfa.gov.ua/mediafiles/files/misc/2017-01-25/BUKLET_UA_IOM_UA.pdf


Консульський підрозділ Посольства України в Словацькій Республіці
Керівник: Гомель Віра Володимирівна
другий секретар
Адреса: вул. Радванська 35, 81101, Братислава, Словацька Республіка. Переглянути на мапі
Телефон: +421 259 202 816 (робочі дні, пн., ср., чт., пт. - 13:00-17:00; вт. - 08:00-12:00)
Факс: +421 259 202 837
Ел. пошта: consular@ukrembassy.sk
Веб-сайт: http://slovakia.mfa.gov.ua/ua/consular-affairs
Графік роботи:

Прийом громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства:

Понеділок  

   09:00 - 12:00

Вівторок

   13:00 - 16:00

Середа

   09:00 - 12:00

Четвер

   09:00 - 12:00 (для громадян з інвалідністю, вагітних, тяжкохворих)

П’ятниця

   09:00 - 12:00 (крім виїздів на ВКО у м. Пряшів, див. графік)

Субота

   Вихідний

Неділя

   Вихідний

Он-лайн реєстрація відвідувачів на прийом у Консульський відділ

                 ***

Інформація про Святкові/вихідні дні в Україні у 2018 році

Примітки:

Запитання з консульської тематики надсилайте нам на електронну адресу consular@ukrembassy.sk або через повідомлення у Messenger сторінки Посольства у соціальній мережі Facebook (натисніть -->).

Попередньо просимо ознайомитися з розділами нашої веб-сторінки "Консульські питання" та Часті запитання з консульської проблематики

У неробочий та неприйомний час, у вихідні та святкові дні прийом громадян України проводиться у екстрених випадках: втрата паспортних документів, ДТП, смерть, арешт та за інших надзвичайних обставин. Телефон гарячої лінії: +421 259 202 813

                                                                           ***

Кожний 3-й четвер місяця з 9.00 до 11.00 буде здійснюватися прийом громадян керівником установи за попереднім записом, тел.: +421 259 202 810. Слідкуйте за оголошеннями на сайті Посольства.

Повідомляємо, що виїзні консульські прийоми громадян відбувається за адресою:

вул. Янка Бородача 5, 08001, м. Пряшів (у приміщенні Центру української культури).

У 2018 році виїзні консульські прийоми проходитимуть з 09:00 до 12:00 за графіком:

 • 16 лютого
 • 18 травня
 • 22 серпня
 • 16 листопада

Додаткову інформацію можна отримати за телефоном консульського відділу Посольства +421 259 202 816 у неприйомні години.

Долучайтеся до нас у facebook та twitter!


Генеральне Консульство України в Пряшеві ліквідоване. Межі консульського округу установи відносяться до консульського округу Посольства України в Словацькій Республіці. Консульські дії здійснюються у консульському відділі Посольства України в СР.
Графік роботи: