Посольство України в Словацькій Республіці

Київ 15:51

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Словаччиною

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Словацькою Республікою 

Культурно-гуманітарним відносинам між Україною та Словаччиною традиційно притаманні позитивна динаміка та добре налагоджена взаємодія.

Нормативно-правову основу співробітництва у цій сфері становить низка двосторонніх документів, серед яких: Договір між Міністерством культури і мистецтв України та Міністерством культури Словацької Республіки про співробітництво в галузі культури від 23.01.1996; Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про співробітництво в галузі інформації від 05.12.2000.

1 листопада 2015 року набула чинності для України Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про академічне взаємне визнання і еквівалентність документів про освіту, виданих в Україні та Словацькій Республіці, підписана у Братиславі 8 квітня 2014 року, яка є першим такого виду документом, підписаним Україною з країною ЄС.

Угодою передбачено визнання еквівалентними документів про освіту, здобуття відповідних освітньо-кваліфікаційних рівнів та дипломів про присудження наукових ступенів, а також визначено порядок продовження їх власниками навчання на наступних рівнях освіти відповідно до національного законодавства України та Словацької Республіки.

Програмою співробітництва між Міністерством освіти і науки України і Міністерством освіти Словацької Республіки в галузі освіти на 2005-2008 роки, дію якої продовжено до підписання нового документу, передбачається прийняття 5-ти осіб на часткове навчання до ВНЗ Словаччини (термін 10 місяців), 5-ти стажистів, докторантів, аспірантів, 5-ти осіб, які займаються словакістикою, а також виділення до 15-ти стипендій для участі у мовно-фахових семінарах для вчителів шкіл з мовою національних меншин строком до 14 днів, до 3-х стипендій - студентам Ужгородського національного університету.

Сторонами продовжено на наступний період (до 2020 року) дію Програми співробітництва між Міністерством культури і туризму України та Міністерством культури Словацької Республіки на 2008-2012 рр., якою визначені конкретні напрямки такої співпраці. Термін її дії автоматично подовжується до моменту підписання Програми співробітництва на наступний період.

Для сприяння розвитку гуманітарного співробітництва створена та діє Двостороння Українсько-Словацька комісія з питань національних меншин, освіти і культури, яка є постійно діючим органом. 23 березня 2017 року в м. Братислава було проведено XIV-те засідання Комісії під головуванням Першого заступника Міністра культури України Світлани Фоменко та Державного секретаря Міністерства закордонних та європейських справ Словацької Республіки Лукаша Парізека.

За результатами засідання сторони підписали підсумковий Протокол.

Діяльність Комісії стала важливим чинником міждержавної співпраці та регулювання міжетнічних процесів в Україні та Словацькій Республіці у сфері забезпечення прав національних меншин.

Україна та Словаччина також активно взаємодіють в реалізації низки програм і проектів, розроблених в рамках Європейського союзу, Ради Європи, інших міжнародних організацій.

На сьогодні між вищими навчальними закладами України та Словаччини укладено понад 30 угод та договорів, а також 4 угоди, в яких однією з сторін виступає український ВНЗ, а іншою – структурний підрозділ Словацької академії наук. Основними напрямами співробітництва є обміни студентами на неповний та повний курс навчання, стажистами та аспірантами, вчителями та вченими на педагогічну та наукову роботу.

Кожного року кількість студентів, які навчаються у державних та приватних ВНЗ Словаччини зростає.

У 2017 році відбувався інтенсивний діалог між науково-педагогічними працівниками вищих навчальних закладів, зокрема Пряшівського університету, Кошицького університету П.Й.Шафарика та Ужгородського національного університету, Університету імені Коменського в Братиславі та Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка.

У квітні 2017 року студенти та викладачі кафедри словацької філології Ужгородського національного університету, перебували у Словаччині на запрошення Трнавського університету ім. Кирила та Мефодія за програмою Норвезьких грантів «Через комунікацію до процвітання словацько-українського прикордонного регіону». У жовтні 2017 року студенти та викладачі факультету історії та міжнародних відносин Ужгородського національного університету, а також представниками громадської організації «Молода дипломатія» відвідали Словаччину.

В обох країнах для задоволення потреб національних меншин функціонують школи з вивченням, відповідно, української та словацької мови. У Словаччині діють 7 початкових та середніх навчальних закладів з вивченням української мови і літератури, у тому числі Об’єднана школа-гімназія ім. Т.Шевченка м. Пряшів з українською мовою навчання.

У березні 2006 р. відбулися Дні культури України в СР, у травні 2008 р. було проведено Дні культури Словацької Республіки в Україні, у ході яких підписано черговий План співробітництва між міністерствами культури двох країн.

Громадські організації українців Словаччини проводять активну культурно-просвітницьку роботу, пропагують народні традиції, відроджують обряди, відзначають національні свята, підтримують тісні зв’язки з Україною та зі спорідненими організаціями в інших країнах. Посольство постійно надає сприяння діяльності громадських організацій українців в Словаччині в реалізації їхніх культурно-мистецьких проектів.

Традиційним стало й здійснення культурних обмінів в рамках проведення фестивалів народної творчості. На основі договору про співробітництво між Закарпатською організацією Національної спілки художників України та Спілкою художників СР «Умелєцка бесєда» здійснюються обміни виставками художнього образотворчого мистецтва та проводяться спільні пленери.

Національна парламентська бібліотека України підтримує зв'язки з 5 бібліотеками СР. У 2017 році у рамках співпраці між Національною бібліотекою України ім. Ярослава Мудрого та Національною бібліотекою Словаччини Посольством забезпечено передачу українських книжок до фонду словацької бібліотеки м. Мартін.

У жовтні 2003 р. в м. Братислава відкрито меморіальну дошку видатному українському мислителю Г.Сковороді.

Починаючи з 2014 року на традиційній основі в Словацькій Республіці проводяться щорічні «Дні України в Кошице», участь в яких беруть українські мистецькі колективі з різних регіонів України, фольклорні ансамблі, проходять покази моди від сучасних українських дизайнерів, організовуються виставки, проводяться дискусії, тематичні конференції, воркшопи та інші культурні заходи. Також в рамках «Днів України в Кошице» проходять Словацько-українські інвестиційні бізнес-форуми.

У рамках «Днів України в м. Кошице 2017» було відкрито виставку картин «Світ в українсько-словацьких фарбах», проведено тиждень української моди і «Словацько-українські дні спорту і туризму», конференцію «Словаччина-Україна розвиток туризму», концерти хорових колективів «Калина» та «Карпати», виступи народного художнього колективу ансамблю народного танцю «Джерельце» з м. Миколаїв, Свято української кухні тощо. Також у ході заходу було підписано Міжрегіональну угоду між містами Кошице та Кривий Ріг про співпрацю у галузі спорту.

25 жовтня 2013 р. в м. Пряшів був відкритий Центр української культури, який став надійною основою для проведення наукових, освітніх, мистецьких та інших заходів української національної меншини Словаччини. 21 січня 2017 року у приміщенні Центру був проведений VII з`їзд Союзу русинів-українців Словацької Республіки.

4 лютого 2017 року проведений Другий міжнародний художній Симпозіум – пленер «Inter-Art-Košіce 2017», у якому були представлені роботи українських художників-акварелістів.

Непересічною подією у культурному житті Словаччини стала організована Посольством в травні 2017 року виставка картин відомого українського художника, живої легенди українського мистецтва художника Івана Марчука, який взяв участь у відкритті своєї виставки у Братиславському Граді. Після Братислави виставку було виставлено у Словацькому технічному музеї міста Кошице.

У виставковому центрі ДВОРАНА м. Братислава у серпні 2017 року відбулася міжнародна виставка акварельного живопису «Світ акварелі», присвячена 26 річниці Незалежності України, в експозиції якої були представлені роботи 280 художників з 52 країн світу, найбільша колекція була представлена українськими митцями. Після Братислави виставку було виставлено у Словацькому технічному музеї м. Кошице.

Такі заходи мають гарну перспективу, зокрема у контексті просування українського мистецтва в європейський культурний простір.

В рамках міжнародної культурно-освітньої поїздки "Гуманітарно-медична співпраця" у жовтні 2017 р. в Братиславі перебувала українська делегація представників державних адміністрацій, лікувально-профілактичних, навчальних закладів, якій ПУ в СР організувало ознайомчу лекцію на медичному факультеті Університету імені Я.Коменського. Делегації розповіли про кредитну систему навчання в Словаччині, можливості вступу для іноземних студентів, проходження інтернатури, стажування та післядипломну медичну освіту.

Щодо співробітництва з Міжнародним Вишеградським фондом

(http://visegradfund.org/)

Україна активно співпрацює з Міжнародним Вишеградським фондом і на постійний основі бере участь в реалізації його проектів. 29 січня 2014 року у Будапешті глави урядів країн Вишеградської групи (Польща, Словаччина, Угорщина, Чехія - V4) схвалили спільну заяву про готовність країн V4 «готові й надалі мобілізувати Міжнародний Вишеградський фонд для фінансування проектів підтримки розвитку громадянського суспільства в Україні, сприяти контактам між людьми та пропонувати програми навчання у країнах V4 для українських студентів». Було також досягнуто домовленості збільшити фінансування «Програми Вишеградського фонду для країн «Східного партнерства» (Visegrad 4 Eastern Partnership Program - V4EaP), ініційованої у червні 2011 року, як за рахунок залучення іноземних донорів, так через збільшення власних ресурсів.