12 березня 2013 р. у м. Братислава відбулася Міжнародна конференція під назвою „Толерантність на практиці у контексті міграції на словацько-українському кордоні”, в якій взяли участь представники Посольства України в СР, відповідальні за консульсько-візову (радник І.В.Притула) та прикордонну (перший секретар Ю.О.Батюк) проблематику.
Організаторами заходу виступили Міністерство закордонних справ і європейських питань СР, Адміністрація Уряду СР, а також „Словацька асоціація зовнішньої політики” (керівник О.Дулеба) – провідна неурядова організація Словаччини у сфері досліджень питань міжнародної політики й, зокрема, українсько-словацьких взаємин.
Головною метою Міжнародної конференції було проведення широкої експертної та громадської дискусії щодо толерантності словацького суспільства по відношенню до мігрантів – у тому контексті, що специфікою міграційної проблематики в Словаччині є наявність шенгенського кордону з Україною.
З урахуванням зазначеного, за задумом організаторів, Міжнародна конференція складалася з двох тематичних панелей:
- „Толерантність та міграція”, яка була присвячена загальним аспектам міграційних процесів в Словаччині – зокрема, в дискусії здебільшого мова йшла про загальне ставлення до мігрантів в словацькому суспільстві, відмічалося збільшення рівня толерантності до мігрантів з боку пересічних громадян СР, наголошувалося на покращення поводження з мігрантами з боку державних органів словацької держави тощо.
- „Шенгенський кордон у контексті „Східного партнерства” та словацько-українських відносин: у напрямку толерантності”, в якій її учасники обговорили весь комплекс проблем, пов’язаних з міграцією через українсько-словацький кордон. Значну увагу було приділено проблематиці нелегальної міграції через українсько-словацький кордон держав міграційного ризику, які використовують Україну та Словаччину у якості транзитних територій для потрапляння до Західної Європи. У цьому зв’язку було наголошено на важливості чіткої, злагодженої, оперативної, комплексної співпраці відповідних державних органів України і Словаччини. В опосередкованому контексті учасники даної панелі також торкнулися проблематики лібералізації візового режиму для громадян України (та Росії), рішення про яку було прийнято словацькою стороною в грудні 2012 р. – на думку доповідачів, позитивні дивіденди від згаданої лібералізації (розвиток туризму, активізація підприємницьких зв’язків, надходження коштів тощо) набагато перевищують поодинокі негативні випадки зловживань цією лібералізацією.
Зважаючи на те, що для участі у другій панелі Міжнародної конференції в Словаччину прибула Директор Закарпатської філії Національного інституту стратегічних досліджень України С.І.Мітряєва, 11 березня 2013 р. з нею було проведено зустріч Посла України в СР О.О.Гаваші. У ході зустрічі були обговорені перспективи співробітництва цієї інституції з українською дипустановою в Словаччині, шляхи використання можливостей Закарпатської філії НІСДУ для забезпечення підтримки словацькою стороною європейської інтеграції України, кроки у напрямку надання Закарпатською філією НІСДУ сприяння у розвитку українсько-словацьких двосторонніх відносин (в політичній, економічній, енергетичній, транскордонній й інших важливих сферах), заходи з подальшої взаємодії Закарпатської філії НІСДУ з провідними політологічними центрами та інституціями Словаччини тощо.