Нормативно-правову основу науково-технічного співробітництво між Україною та Словацькою Республікою у цій сфері становлять:
- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про науково-технологічне співробітництво від 02.12.2002 (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/703_020);
- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про економічне, промислове та науково-технічне співробітництво від 24.11.2005 (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/703_058);
- Угода між Міністерством сільського господарства і продовольства України і Міністерством землеробства Словацької Республіки про економічне, науково-технічне та виробниче співробітництво від 14.05.1993 (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/703_033);
- Угода про наукове співробітництво Національної академії наук України та Словацької академії наук від 2004 р. на 2005-2009 рр., термін дії якої продовжено.
Відповідно до Угоди про науково-технологічне співробітництво від 2002 року було створено Спільний українсько-словацький комітет з питань науково-технічного і технологічного співробітництва, який має на меті:
- створювати сприятливі умови для виконання положень Угоди;
- визначати пріоритетні сфери співробітництва;
- сприяти та підтримувати виконання спільних проектів та програм;
- пропонувати та ухвалювати програми співробітництва;
- проводити аналіз загального стану співробітництва та виробляти рекомен-дації для підвищення його ефективності;
- щорічно звітувати перед відомствами освіти двох країн про результати виконання положень Угоди та питання, пов'язані зі співробітництвом.
Під час останнього, п’ятого, засідання Спільного комітету, яке відбулося 16–17.12.2013 р. в м. Братислава, сторони обговорили низку конкретних напрямів співпраці у науково-технічній сфері. На засіданні було ухвалено 6 спільних проектів у сфері експериментальної фізики, матеріалознавства, металургії, екології для їх реалізації обома сторонами протягом 2015-2016 рр.
Наразі сторони опрацьовують питання відновлення роботи Спільного комітету та зокрема, проведення його шостого засідання.
Відповідно до Угоди про наукове співробітництво Національної академії наук України та Словацької академії наук від 2004 р. українська та словацька сторони оголошують кожні 3 роки конкурс спільних проектів, за результатами якого затверджується план спільних науково-дослідницьких проектів.
Зокрема, на початку 2017 р. було затверджено План на 2017-2019 рр. До згаданого Плану включено 21 українсько-словацький проекти, які охоплюють широкий спектр наукових галузей (астрономія, інформатика, фізика, хімія, фізіологія, мікробіологія, вірусологія, нейробіологія, кріомедицина, ботаніка, генетика, література тощо) та, відповідно, широкий діапазон наукових досліджень, які здійснюються кількома десятками провідних наукових установ Національної академії наук України та Словацької академії наук.
Окремою площиною науково-технічного співробітництва України та Словаччини є діяльність зі створення Українсько-словацького міжнародного центру інновацій та трансферу технологій (УСМЦІТТ). Так, 20 березня 2017 р. у м. Кошице було підписано Меморандум між Національною науково-технологічною асоціацією України, Ужгородським національним університом та Кошицьким технічним університетом щодо проекту створення Українсько-словацького міжнародного центру інновацій та трансферу технологій. 30 червня 2017 р. у м. Ужгород на спільному засіданні сторін цього Меморандуму ухвалено загальну концепцію, пріоритетні напрямки науково-технологічного та інноваційного співробітництва, а також план першочергових практичних кроків з реалізації проекту створення УСМЦІТТ (з урахуванням нових можливостей та механізмів, які відкриває Угода про асоціацію між Україною та ЄС).
УСМЦІТТ має стати інноваційним інфраструктурним хабом для інвестицій, проектування, індустріалізації та координації транскордонної і транснаціональної промислово-технічної, науково-технологічної та інноваційно-інвестиційної кооперації на кластерній основі (особливо підприємств малого і середнього бізнесу), і організацій (перш за все університетів і академічних інститутів та їхніх наукових і технологічних парків) України, Словаччини та інших країн Європи.
Українсько-словацьке науково-технічне співробітництво розвивається також на рівні вищих навчальних закладів наших країн. Активний діалог вишів України та СР знайшов свій прояв в численних візитах, стажуваннях, обмінах тощо.
Зокрема, започатковано реалізацію тристороннього спільного проекту «Науково-дослідний центр іноземних інвестицій і торгівлі в Карпатському регіоні» між Львівським університетом «Львівська політехніка», Ужгородським національним університетом з української сторони, а також Університетом Я.Коменського в Братиславі, Університетом Св. Кирила і Мефодія у м. Трнава, Університетом у м. Пряшів (Словаччина) та Люблінським Католицьким університетом Іоанна Павла II та Університетом м. Жeшув (Польща), метою якого є вивчення потенційних можливостей прикордонних регіонів щодо спільної наукової та економічної кооперації.
3 березня 2016 р. у містах Межилабірці та Пряшів відбулася Міжнародна науково-практична конференція у рамках реалізації наукового проекту «Інноваційний університет – інструмент інтеграції в європейський освітній і науковий простір», що фінансується Міжнародним Вишеградським фондом . Захід відбувся на базі Наукового парку «ТЕХНІКОМ» Кошицького технічного університету – партнера Ужгородського національного університету у зазначеному проекті. Учасники конференції обмінялись думками щодо інноваційної діяльності вищих навчальних закладів через функціонування наукових парків як важливих механізмів трансформації науково-технічного потенціалу університетів. Участь у заході брали члени міжнародної групи експертів наукового проекту, керівництво та науковці українського та словацького університетів.
20-23 березня 2016 р. у м. Кошице пройшла VI Міжнародна науково-практична конференція «Економіко-правова парадигма розвитку сучасного суспільства», організована Донецьким національним університетом (м. Вінниця), економічним факультетом Технічного університету м. Кошице, словацькою науково-консалтинговою компанією з м. Банська Бистриця ”Open Europe”. Учасниками заходу були викладачі, аспіранти і студенти з 14-ти ВНЗ України та Словаччини, які працювали у секціях «економіка» та «право».
22 вересня 2016 р. під час Міжнародної наукової конференції «Нова Європа: виклики та очікування», що пройшла у м. Трнава у рамках «Трнавських юридичних днів», була підписана Угода про співпрацю між юридичними факультетами Ужгородського національного і Трнавського університетів.
20-26 листопада 2016 р. група науковців Ужгородського національного університету з факультету суспільних наук, історичного та факультету міжнародної політики, менеджменту та бізнесу проходили академічну мобільність за програмою Еразмус+ в Університеті П.Й. Шафарика в м. Кошице. У зв’язку з цим було організовано «Український тиждень», під час якого викладачі з України прочитали низку лекцій для словацьких студентів із спеціальності «Політологія», виступали на телебаченні та радіо, відвідали публічні дискусії та круглі столи.
23-25 травня 2017 р., в рамках розвитку партнерства Асоціації університетів вишеградського регіону (Visegrad University Association) з Україною, представники керівного та наукового складу Словацького сільськогосподарського університету м. Нітра, Ветеринарного університету м. Кошице і Технічного університету м. Зволен здійснили візит в Україну на запрошення Українського науково-освітнього консорціуму та Вінницького національного сільськогосподарського університету.
В рамках проекту «Посприяємо контактами розвитку словацько-українського прикордоння», фінансованого за рахунок норвезьких грантів, у червні 2017 р. було започатковано співпрацю між Університетом ім. Святих Кирила і Мефодія у м. Трнава та Ужгородським національним університетом.
Науково-технічний сегмент співробітництва мали і Дні України в м. Кошице, які відбулися 19-27 квітня 2017 р. та участь в яких взяли представники низки університетів України (Ужгородського національного і Львівського національного) та університетів Словацької Республіки (Кошицького і Пряшівського).
14 листопада 2017 р. Посольством України в СР проведено науковий круглий стіл під назвою «Україна – Словаччина: розвиток двосторонніх відносин та дійові особи», присвячений 100-річчю української дипломатії, в якому взяли участь українські і словацькі історики, науковці, студенти, політологи, дипломати, мас-медіа, члени української громади.
22 листопада 2017 р. за сприяння Посольства України в СР, Інституту стратегічної політики «StratPol» та Міжнародного Вишеградського фонду організовано круглий стіл «Стратегічні переговори: Україна та країни В-4, обриси безпеки», в якому у якості доповідачів взяли участь Ректор Дипломатичної академії України С.В.Корсунський та викладачі Одеського національного університету ім. І.Мечникова.
Загалом протягом 2016-2017 рр. до різноманітних форм співробітництва було залучено до 20-ти ВНЗ України та Словаччини.
В цілому українсько-словацьке співробітництво у науково-технічній сфері протягом останніх років характеризується активними контактами та обмінами, наявністю широкої низки цікавих перспективних проектів, належним рівнем нормативно-правового забезпечення та добрим підґрунтям для подальшого розвитку взаємин між науково-освітніми інституціями.
Протягом 2018-2019 рр. проводилися переговори між сторонами щодо складання проєкту Угоди про співробітництво і партнерство між Національною науково-технологічною асоціацією України та Словацьким агентством з розвитку інвестицій і торгівлі при Міністерстві економіки СР. По причині пандемії коронавірусу Covid-19 в 2020-2021 рр. подальші переговори було відтерміновано.
28 травня 2021 р. прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та прем’єр-міністр Словаччини Едуард Хегер в рамках офіційного візиту очільника словацького Уряду в Україну домовилися активізувати роботу українсько-словацької Змішаної Комісії з питань економічного, промислового і науково-технічного співробітництва після зняття карантинних обмежень.
З 12 по 15 жовтня 2021 року відбувся візит до Словацької Республіки делегації Українського інституту науково-технічної експертизи та інформації (далі - УкрІНТЕІ), під час якого проведено ряд зустрічей із керівництвом: Центру науково-технічної інформації СР, Академії наук СР, Торгово-промислової палати Братислави, Наукових університетських парків Братислави.
В ході переговорів обговорено питання налагодження співробітництва з обміну науково-технічною інформацією, трансферу технологій та інновацій, проведення спільних заходів у зазначеній сфері діяльності, тощо. Крім цього, досягнуто домовленість щодо підписання в подальшому між УкрІНТЕІ та згаданими інституціями СР угод про співробітництво.