Україна та Словаччина розпочали рік політичним діалогом на високому рівні - 1-2 лютого відбувся візит в Київ Віце-прем’єр-міністра, Міністра закордонних справ та європейських питань СР М.Лайчака, у ході якого він провів двосторонні переговори з Президентом України П.Порошенком, Прем’єр-міністром України А.Яценюком, Головою ВРУ В.Гройсманом та Міністром закордонних справ України П.Клімкіним.
Під час зазначених переговорів політична та євроінтеграційна підтримка України була однією з ключових тем, причому розглядалася через призму майбутнього головування Словаччини в Євросоюзі в другій половині цього року. Зокрема, сторони обговорили питання необхідності солідарності ЄС у питанні відстоювання незалежності та територіальної цілісності України, щодо прийняття рішення щодо надання безвізового режиму Україні, функціонування з 1 січня цього року поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, набуття чинності Угодою між Україною та ЄС про асоціацію. На сьогодні 2 країни – Бельгія та Нідерланди ще не ратифікували дану Угоду.
Йшлося також про реформування усіх сфер життєдіяльності України відповідно до взятих на себе зобов’язань у рамках Угоди про асоціацію. У цьому контексті Словаччина підтвердила готовність сприяти нам у процесі реформування.
Значна увага була приділена двосторонній співпраці в енергетичній сфері, яка є пріоритетною. Сторони високо оцінили реалізацію проекту т.зв. «малого реверсу». Так, у 2015 році газогоном Вояни Ужгород через територію Словаччини в Україну було поставлено 9,7 млрд. кубометрів газу, а сьогодні цей показник може бути збільшено, про що заявив пан Лайчак. Були обговорені також питання організації т. зв. «великого реверсу», створення Східноєвропейського газового хабу, транзит газу з РФ в Західну Європу, залучення України до великих енергетичних проектів, використання ПСГ України словацькою компанією “NAFTA a.s.”. Словацька сторона заявила, зокрема, про зацікавленість у співпраці у сфері посилення спільних електромереж відповідно до стандартів безпеки ENTSO-E і запропонувала спільні кроки для реконструкції та розширення існуючих міждержавних ліній електропередач Вельке Капушани – Мукачево.
Було підтверджено критичні підходи України та Словаччини до питання будівництва другої гілки газопроводу «Північний потік», який передбачає перенаправлення транзитних потоків російського газу з території України та СР. Досягнуто домовленості спільними зусиллями протистояти реалізації даного проекту.
Під час переговорів йшлося про збільшення пропускної здатності українсько-словацьких пунктів перетину спільного кордону та перспективу запровадження спільного митного кордону.
Головний підсумок зазначеного візиту – це, насамперед, політична підтримка України з боку сусідньої держави та члена Євросоюзу. З огляду на майбутнє головування Словаччини в ЄС ця підтримка стає ще більш знаковою та вагомою. Україна з 1 січня ц.р. є непостійним членом Ради Безпеки ООН, а Словаччина головує в другому півріччі в ЄС. То ж сторони предметно обговорили міжнародний порядок денний. Для нас критично важливо, щоб у міжнародному порядку денному залишалося українське питання до тих пір, доки не буде врегульовано українсько-російський конфлікт, виконані Мінські домовленості у повному обсязі та не відбудеться деокупація Криму та частини Донбасу. З українського боку було наголошено, що це стосується не лише припинення вогню, а й доступу спостерігачів ОБСЄ до ділянок кордону, які наразі не контролюються Україною.
У ході свого візиту Віце-прем’єр-міністр, Міністр закордонних справ та європейських питань СР М.Лайчак підтвердив наміри словацької сторони сприяти процесу запровадження безвізового режиму між Україною та СС.
Ще один важливий результат – це сприяння з боку Словаччини забезпечення енергобезпеки України.
Пан М.Лайчак передав українській стороні сертифікати на гуманітарну допомогу на 42,4 тисячі євро. За що ми дуже вдячні. Загалом упродовж 2014-2015 років та по цей час Уряд СР надав нам допомогу на майже 3 млн. євро.