1-2 лютого відбувся дводенний робочий візит Віце-прем’єр-міністра і Міністра закордонних справ та європейських питань СР М.Лайчака в Україну, у рамках якого відбулися його перші зустрічі з керівництвом держави.
Серед тем переговорів - ситуація в Донбасі та її врегулювання, реформи в Україні, питання енергетики та євроінтеграції.
1 лютого М.Лайчак зустрівся з Прем’р-міністром України А.Яценюком та головою українського парламенту В.Гройсманом.
Під час зустрічі з М.Лайчаком Прем’єр-міністр України А.Яценюк висловив вдячність словацькій стороні за її внесок у справу забезпечення постачання газу до України.
У цьому контексті М.Лайчак зазначив, що будівництво газопроводу “Північний потік-2” є політичним проектом, який спрямований проти України, а ЄС прагне до того, щоб диверсифікувати енергетику, тому ми з вами на одному шляху та разом продовжуватимемо боротьбу”.
У свою чергу А.Яценюк підкреслив: „Ми переконані, що цей проект не має нічого спільного з економікою – це повністю політичний проект. Ми звертаємося до Секретаріату Енергетичного Співтовариства та Європейської Комісії розпочати розслідування, припинити цей антиєвропейський, антиукраїнський, антисловацький, антипольський проект, не дозволити Росії переграти нас, і щоб створити справді прозорий і конкурентний європейський газовий ринок”. Глава Уряду України також підкреслив, що разом із Прем’єр-міністром СР Р.Фіцо вони „дали чіткий сигнал усім європейським партнерам та світовому співтовариству, що цей проект має бути не просто переглянутий, а фактично припинений”.
Увечері в Посольстві Словацької Республіки в Києві Віце-прем’єр-міністр і Міністр закордонних справ та європейських питань СР М.Лайчак передав українській стороні сертифікати на гуманітарну допомогу в сумі 42,4 тисячі євро. Чек на суму 25 тис. євро на благодійність (будівництво дитячого майданчика, закупівля меблів та санітарно-ґіґієнічних засобів) для двох дитячих будинків на сході і заході України отримала очільниця благодійного фонду „Україна-Словаччина SOS” Г.Швачка. Також, ним було передано ще два сертифікати на гуманітарну допомогу - кожен по 8,7 тисячі євро - для обласної інфекційної лікарні Ужгорода та Ужгородського міського перинатального центру. Церемонія відбулася ввечері у словацькому посольстві в Києві.
Цього ж дня М.Лайчак зустрівся з Головою Верховної Ради України В.Гройсманом. У ході переговорів В. Гройсман підкреслив, що український Парламент „сьогодні демонструє здатність приймати важливі рішення, які мають забезпечити реформи в Україні” і нагадав, що було розпочато створення інституцій для боротьби з корупцією, реформу національної поліції, проведення децентралізації, запровадження європейської моделі управління, а також створення законодавчої бази для реформи державної служби.
Голова Парламенту також наголосив, що головним пріоритетом у 2016 р. має стати відродження національної економіки. Окрім того, мають бути запроваджені судова реформа, а також реформи освіти і охорони здоров’я.
Керівник Парламенту також повідомив про початок внутрішньої реформи Верховної Ради, дорожню карту якої буде презентовано на українському тижні в Європейському Парламенті у Брюсселі наприкінці лютого - початку березня.
У свою чергу М. Лайчак запевнив у готовності СР продовжувати підтримку України, нагадавши, що Словаччина надала Україні гуманітарної допомоги на 3 млн євро, а у 2015 році імпортувала в Україну 9,7 млрд кубометрів газу. Сьогодні цей показник може бути збільшено. „Словаччина готова збільшити обсяги поставок газу, а також продовжувати нашу співпрацю”, – зазначив М. Лайчак. Він зауважив, що досвід Словаччини у сфері євроінтеграції та інституціональної перебудови може бути особливо корисним для України та наголосив на важливості проведення реформ, незважаючи на військову агресію на Сході України. „Словаччина - не лише сусід, але й друг України”, – заявив Віце-прем’єр-міністр, Глава МЗС Словаччини.
Голова Верховної Ради подякував Словаччині за її постійну підтримку України, підкресливши: „Це колосальна підтримка, безумовно”.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=fza88_Qr0L0
2 лютого з Віце-прем’єр-міністром, Міністром закордонних справ та з європейських питань СР М.Лайчаком зустрівся глава МЗС України П.Клімкін.
Керівник зовнішньополітичного відомства України поінформував співрозмовника про розвиток подій на Донбасі, результати вчорашніх переговорів в Берліні та плани Києва щодо деокупації Криму.
Глава МЗС Словаччини підтвердив повну підтримку офіційною Братиславою незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Міністр П.Клімкін подякував М.Лайчаку за надання гуманітарної допомоги - більше 40 тис. євро для потреб дитячих будинків України та лікувальних закладів м.Ужгород.
Міністри також обговорили перспективи подальшого розвитку взаємовигідної співпраці в енергетичній сфері. М.Лайчак наголосив на спільності інтересів та підходів, зокрема щодо проекту „Північний потік 2”, який, на переконання сторін, є суто політичним.
Цього ж дня з Віце-прем’єр-міністром, Міністром закордонних справ та з європейських питань Словацької Республіки М.Лайчаком також провів зустріч Президент України П.Порошенко.
Співрозмовники обмінялися думками з важливих питань двосторонніх відносин, зокрема обговорили безпекову ситуацію та питання імплементації Мінських домовленостей. Глава держави наголосив на важливості міжнародної єдності та солідарності з Україною у питанні щодо необхідності повного виконання Мінських домовленостей та продовження санкцій щодо Росії через їх невиконання.
Президент висловив вдячність Словаччині за підтримку суверенітету та територіальної цілісності України, а також за надання гуманітарної допомоги нашій державі.
Особливу увагу співрозмовники приділили обговоренню питань енергетичної безпеки. П.Порошенко подякував керівництву Словаччини за збільшення обсягів реверсних поставок газу в Україну. Ним було наголошено на неприпустимості реалізації проекту „Північний потік 2”.
Окрему увагу було приділено алгоритму взаємодії двох країн на євроінтеграційному напрямку в контексті головування Словаччини в ЄС у другій половині 2016 р.
Було відзначено важливість відкриття спільних пунктів контролю на українсько-словацькому кордоні, що дозволять полегшити проходження процедур для громадян. Глава МЗС Словаччини висловився на підтримку запровадження безвізового режиму для громадян України з боку ЄС.
У свою чергу М.Лайчак наголосив на готовності його країни ділитися досвідом з Україною на шляху європейських трансформацій та допомагати у цьому Україні.
http://www.president.gov.ua/news/ukrayina-ta-slovachchina-koordinuvatimut-zusillya-na-shlyahu-36694