29 січня 1918 року поблизу залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний-схід від Києва відбувся бій між п’ятитисячною більшовицькою армією та 300-ма київськими студентами. 29 січня 1918 року старшини та юнкери Першої Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького разом із бійцями Помічного студентського куреня Січових стрільців - студентами столичних вищих навчальних закладів та гімназистами старших класів мужньо стали на шляху московської більшовицької орди, яка йшла на Київ.
Бій під Крутами відбувся майже одразу після проголошення незалежності Української Народної Республіки і тривав 5 годин. У перебігу військових дій вирішального значення він не мав, — та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді, яка загинула в нерівному бою.
Цей бій затримав більшовиків лише на декілька днів. Але саме героїзм крутян значною мірою дав змогу урядові УНР добитися міжнародного визнання України на переговорах у Бресті. За кілька тижнів після бою під Крутами М.Грушевський писав: “Недаремно пролилася кров тисяч українських інтелігентів та молоді, коли вона принесла духовне визволення від найтяжчого і найшкідливішого московського ярма: добровільно прийнятого духовного закріпачення!”
Суверенна держава Україна, яка утворилась під час Української революції 1917-1921 років, не змогла вистояти і згодом мільйони українців були винищені комуністичним режимом. Подвиг Героїв Крут забули більш ніж на 70 років, а їхні могили за радянських часів було зруйновано.
Однак, події Української революції засвідчили: державність без армії неможлива.
Сміливість та жертовність учасників бою під Крутами зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України. З ними порівнюють захисників Донецького аеропорту в теперішній російсько-українській війні. Тому Героїв Крут називають першими кіборгами.