• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Slovenčina
 • Стара версія
Інтерв’ю Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби словацькому інтернет-виданню «.Tyžden»
Опубліковано 23 березня 2021 року о 17:07

Інтерв’ю Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби словацькому журналісту Шімону Йєсеняку інтернет-видання «.Tyžden» 


«Росія не має необхідної кількості вакцини Sputnik V для вакцинації власного населення, але готова продати її будь-якій країні, а не вакцинувати власних громадян. Росія використовує Sputnik V як інструмент політичної та гібридної війни», - говорить міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Під час нещодавнього інтерв’ю прем’єр-міністр Ігор Матович висловився «надзвичайно прикро»: він пообіцяв Росії Закарпатську Україну за постачання російської вакцини Sputnik V до Словаччини. Якою була ваша реакція на це?

Я був здивований, бо це було мов ніж в спину України. Заява мене обурила. Я запитав себе, чи «пожартував» би я таким чином на адресу доброго друга і моя відповідь була - ні. Я негайно відповів на заяву прем’єр-міністра у Twitter. Я вдячний, що словацький міністр закордонних справ Іван Корчок та пізніше прем’єр-міністр Ігор Матович щиро вибачились за цю заяву. Весь інцидент вчить одному - такі жарти за визначенням недоречні.

Чи могли б ви описати атмосферу, в якій відбулася розмова між Вами та міністром Іваном Корчоком?

Ми обмінялися смс-повідомленнями. Я познайомився з Іваном Корчоком особисто два-три тижні тому. Тоді ми мали чудову розмову, тому я розумію, що Іван Корчок, мабуть, почувався погано через висловлювання Прем’єр-міністра Ігора Матовича. Не лише як міністр закордонних справ Словаччини, а й як громадянин Словаччини, який поважає сусідні країни.

Ви також розмовляли з нашим прем’єр-міністром чи лише з паном Іваном Корчоком?

Я не спілкувався з Ігорем Матовичем. Ми отримали публічні вибачення від прем’єр-міністра у Твіттері.

Чи вплине цей конфлікт на відносини між Україною та Словаччиною, чи можна сказати, що цей скандал забудеться?

Про таке важко забути, оскільки подібні жарти не з’являються просто так, нізвідки. У той же час, я вважаю, що цей скандал вичерпаний і я вдячний за те, що прем'єр-міністр публічно вибачився. Це дозволяє нам залишити цю справу в минулому. Тож давайте не будемо забувати ці слова, але ми знаємо, що вони залишились у минулому. Я хотів би запевнити вас, що Словаччина є для нас дуже цінним другом і сусідом. Тим болісніше почути щось подібне від близького друга.

Не могли би Ви сказати нам, яка ситуація зараз на Донбасі, де триває війна з Росією?

Ситуація спершу дещо покращилася після того, як на Донбасі було встановлене припинення вогню. На жаль, вже з другої половини грудня ми спостерігали погіршення ситуації. Водночас, ефективність переговорів у Тристоронній контактній групі, де зустрічаються Росія, Україна та ОБСЄ, знижується. Справа в тому, що Росія не відповіла взаємністю на жоден конструктивний жест, крок чи пропозицію від України. Більше того, російські ЗМІ нині рясніють повідомленнями, які звинувачують Україну у нібито підготовці до військової ескалації на Донбасі.

Що це за ескалація?

Це чиста пропаганда. Це не ми готуємо наступ, а Росія готує ескалацію напруженості. Дуже прикро, що, незважаючи на зусилля України, Німеччини та Франції, Росія не поводиться конструктивно в рамках Нормандського формату і не погоджується скликати черговий саміт лідерів, щоб оцінити ситуацію та внести пропозиції щодо нових кроків.

На даний момент цей конфлікт заморожений?

Ні. Порушення режиму припинення вогню, стрілянина, поранення та смерть досі тривають. Це ситуація, абсолютно протилежна замороженій.

Ми все рідше чуємо про війну в Україні. Вам не здається, що ЄС, США чи НАТО забули про конфлікт в Україні?

Я би не сказав, що вони забули. У них, можливо, немає повного розуміння, що вони можуть зробити, щоб зупинити цей конфлікт, як вони можуть допомогти Україні відновити свою територіальну цілісність.

То що можуть зробити західні країни для вирішення цього конфлікту та допомоги Україні?

Як відомо, Франція та Німеччина відіграють провідну роль, оскільки вони є членами Нормандського формату. Ми переконані, що Велика Британія також може докласти частину зусиль. І, звичайно, США. Нинішня адміністрація США дуже добре знає витоки цього конфлікту, а також знає, як він розвивався. Нам всім потрібні конкретні дії. Шляхи вирішення є, настав час діяти. Залишається відкритим питання хто з наших партнерів здатен діяти і чітко показати Владіміру Путіну, що він має сісти за стіл переговорів і домовлятися.

У нашому інтерв’ю у 2019 році Ви та багато Ваших колег згадували, що Володимир Путін розуміє лише одне - силу. Це якось змінилося?

Ні, це не змінилося, він справді розуміє лише силу. Але питання в тому, як створити такі силові умови, які змусять Владіміра Путіна піти на поступки. Ми знаходимось у світі дипломатії та аргументів. Тож сила - це головне і питання в тому, хто і як зможе її використати.

Чи вірять громадяни України в те, що цей конфлікт буде вирішений у найближчі роки?

Безумовно. Всі шляхи вирішення зрозумілі, багато разів обговорювалися і лежать на столі. А от чого немає, так це зеленого світла від Москви, щоб рухатися вперед. Якщо Москва політично вирішить дотриматися власних обіцянок - а вони багато разів говорили, що Донбас має залишитися частиною України - і вирішить вивести свої війська, конфлікт може бути вирішений легко та достатньо швидко. Способи виведення військ, способи проведення виборів без участі Москви, все це давно детально продумано. Тому нам слід запитувати себе не скільки часу знадобиться для припинення конфлікту, а скільки часу потрібно, щоб змусити Росію погодитися його припинити. Якщо Росія погодиться зробити це завтра, конфлікт буде завершений за тиждень.

У 2019 році ваші опитування громадської думки висловилися за вступ України до НАТО та Європейського Союзу. Чи збереглися ці погляди?

Так. За статистикою, підтримка вступу України до Європейського Союзу та НАТО надалі зростає. Минулоріч Україна отримала статус партнера НАТО з розширеними можливостями, що означає глибшу співпрацю. Нині Україна ставить питання про отримання Плану дій щодо членства в (ПДЧ), який був обіцяний Україні та Грузії ще 2008 року на Бухарестському саміті НАТО, але досі не був наданий. Все більше громадян України підтримують вступ до НАТО і уряд активізує зусилля, аби його забезпечити.

Ключовим членом НАТО є США, де нещодавно обрали Джо Байдена новим президентом. Які стосунки між Україною та новою адміністрацією США? Ви на зв'язку?

У нас немає причин нарікати на якість спілкування із новою адміністрацією Сполучених Штатів. Я спілкувався із Державним секретарем, наш міністр оборони говорив з главою Пентагону, наше посольство у Вашингтоні має дуже хороший контакт із адміністрацією США, їхнє посольство в Києві на зв’язку з нами тут. Я задоволений якістю цього спілкування. Ми розуміємо, що новій адміністрації потрібно спочатку завершити всі кадрові призначення, адаптуватися, аби вона увійшла у повноцінну роботу. Це може зайняти певний час, але найважливішим буде не якість спілкування, а якість дій. Саме на них ми будемо дивитися.

Яких дій ви очікуєте від нової адміністрації США?

Ми чекаємо на одну конкретну дію, яку вже проголосив президент Байден: Америка повертається. Ми хочемо побачити на практиці повернення США, зокрема до європейських справ.  

Я також хотів би обговорити тему вакцинації. Яка ситуація в Україні? Чи допомагає Європейський Союз у постачанні вакцин?

Згідно з регуляціями ЄС, сам Європейський Союз не постачає вакцин, але дозволяє державам-членам ділитися ними. У цьому контексті деякі держави-члени дали нам певні запевнення, що вони зможуть поділитися з нами вакцинами. Але, як ми бачимо, процес вакцинації в самому ЄС пригальмовує, тому і терміни, у які ці країни можуть поділитися вакцинами дещо зсуваються. Ми досі  чекаємо на отримання вакцини за механізмом COVAX (програма COVAX - це механізм Всесвітньої організації охорони здоров’я - має на меті забезпечити цього року достатню кількість вакцин проти ковід, навіть для найбільш вразливих 20 відсотків людей у кожній країні). Нам вдалося придбати вакцини AstraZeneca. Ми сподіваємось на більш активну подальшу співпрацю з Європейським Союзом щодо вакцин.

Чи купували ви вакцини інших виробників?

Ми придбали вакцини у AstraZeneca і вже підписали контракт із Pfizer та низкою інших виробників.

А як щодо вакцини Sputnik V? Ви також плануєте придбати?

Ні. Наш уряд виключив можливість придбання цієї вакцини. Ми не будемо платити за міни та кулі, якими Росія стріляє на сході України. Росія перетворила вакцину Sputnik на політичний інструмент та гібридну зброю. Спутнік V не має нічого спільного із жодними гуманітарними цілями РФ. У Росії немає достатньо вакцин, аби вакцинувати власне населення, але вона активно продає вакцини будь-якій країні світу. Постає питання: Росії іноземні громадяни важливіші за власних? Чи просто Спутнік V розглядається як інструмент зовнішньої політики, а не охорони здоров’я? Відповідь на ці запитання очевидна.

Кожна країна має поставити собі запитання: якщо Росія не має достатньо вакцин для вакцинації власного населення, але готова продавати вакцину нам, якою є ціна цієї “щедрості”? Справа в тому, що це не фінансова, а політична ціна.

Що ви думаєте про країни, які купують Sputnik V для себе?

Не думаю про них нічого поганого, це їхнє рішення, їхній вибір. Але я хочу попередити, що кожна країна має обережно зважити, чи готова вона платити політичну ціну за Спутнік V. Кожна країна, яка купує цей препарат, платить двічі. Спершу фінансову, а згодом - політичну ціну.

Я припускаю, що Росія все ще намагається дестабілізувати Україну та її уряд також за допомогою цієї вакцини. Ви помічали якісь прямі кроки російського уряду щодо спроби вплинути на громадську думку в Україні стосовно прийняття цієї вакцини?

Звісно. Лунає багато аргументів. Наприклад, Росія каже, мовляв, український уряд не піклується про своїх громадян, а якби піклувався, то прийняв би Sputnik V.

Тобто Росія намагалася продати вам цю вакцину?

Я думаю, коли йдеться про Україну, вони би її навіть безкоштовно надали. Це моє припущення. Бо політична перемога, яку вони у такому разі отримали би, була би безцінною для них. Уявіть, що та сама Росія, яка незаконно окупувала нашу територію і розпочала війну, в результаті якої загинуло близько 14 000 людей, прийшла і “рятує” українців вакциною Sputnik? Якби це сталося, це була би безцінна політична перемога для Росії.Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux