• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Slovenčina
 • Стара версія
Словаччина: Маленька країна в центрі Європи. Розмова з директором Регіонального філіалу НІСД в Ужгороді
Опубліковано 02 вересня 2014 року о 16:29

Сьогодні, 1 вересня, Словаччина відзначає своє національне свято – День Конституції, і це вагомий привід ще раз звернути увагу на цю невелику, але досить успішну європейську державу.

Словаччина і Україна – майже однолітки, в обох країн – спільне комуністичне минуле, але європейське сьогодення Словаччини – тільки бажане майбутнє для України. Що характеризує українсько-словацькі відносини протягом останнього періоду? Саме про це сьогодні наша розмова з директором Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді, заступником голови представництва Міжнародної дипломатичної місії народної дипломатії «Європейська Україна» в Закарпатській області, заслуженим діячем науки і техніки України Світланою Мітряєвою.

– Світлано Іванівно, що характеризує українсько-словацькі відносини в останній період?

– Перш за все зазначу, що 2014 рік характеризується певною активністю двостороннього діалогу на найвищому рівні. Про це свідчить динаміка двосторонніх візитів посадових осіб обох країн. Зокрема, у рамках 50-ої Мюнхенської конференції з питань безпеки (31 січня) відбулася двостороння зустріч міністра закордонних справ України з віце-прем’єр-міністром, міністром закордонних справ і європейських питань Словаччини Мирославом Лайчаком, у ході якої були обговорені кроки України на міжнародній арені та питання двостороннього діалогу

Крім цього, віце-прем’єр-міністр, міністр закордонних справ і європейських питань СР перебував з робочим візитом  в Україні (Київ та Донецьк) разом з керівниками зовнішньополітичних відомств країн – членів Вишеградської групи (27-28 лютого). У рамках цього візиту відбулися зустрічі М.Лайчака та його вишеградських партнерів з прем’єр-міністром України А.Яценюком, в.о. міністра закордонних справ України А.Дещицею, головою фракції партії УДАР у Верховній Раді України В.Кличком. Предметом згаданих зустрічей було обговорення шляхів стабілізації ситуації в Україні, забезпечення функціонування владних інституцій, вирішення «кримського питання», відновлення курсу України на європейську інтеграцію

У рамках чергового засідання Європейської Ради на рівні глав держав та голів урядів країн-членів ЄС у Брюсселі (6 березня), відбулася зустріч прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка з прем’єр-міністром СР Робертом Фіцо, під час якої обговорювалися питанням реверсного постачання газу з Європи в Україну територією Словаччини, а також ситуація в нашій державі.

Перед ініційованою та організованою словацькою стороною зустріччю у форматі «друзі України в ЄС + Україна» на рівні керівників МЗС країн – членів ЄС у м. Брюссель відбулася окрема двостороння зустріч в.о. міністра закордонних справ України А.Дещиці та віце-прем’єр-міністра, міністра закордонних справ і європейських питань СР М.Лайчака (17 березня). У ході перемовин пріоритету увагу було приділено проблематиці європейської інтеграції України та вирішенню ключових питань внутрішнього розвитку України (у першу чергу – у зв’язку з ситуацією в Криму).

6 квітня віце-прем’єр-міністр, міністр закордонних справ і європейських питань СР М.Лайчак відвідав з робочим візитом Одесу, де відкрив Почесне консульство СР, зустрівся з керівництвом Одеської ОДА та зі словацькими представниками в миротворчій місії EU BAM.

Буквально через чотири дні (10-11 квітня) віце-прем’єр-міністр, міністр закордонних справ і європейських питань СР М.Лайчак знову відвідав з робочим візитом Україну. У столиці ншої держави Київі він провів переговори з прем’єр-міністром України А.Яценюком (за участі міністра енергетики та вугільної промисловості України Ю.Продана), з в.о. президента України, головою Верховної Ради України О.Турчиновим, в.о. міністра закордонних справ України А.Дещицею, зустрівся з кандидатом в президенти СР Петром Порошенко та з представниками низки неурядових організацій. Крім цього, М.Лайак взяв участь у роботі VII-го Київського безпекового форуму.

На увагу також заслуговують квітневі робочі візити в Словаччину міністра освіти і науки України С.Квіта, який у м. Братиславі зустрівся з міністром освіти, науки, досліджень та спорту Словаччини Д.Чапловичем та підписав угоду між КМУ і урядом СР про визнання дипломів (7-8 квітня) та міністра енергетики та вугільної промисловості України Ю.Продана, який у м. Велке Капушани зустрівся з міністром економіки СР Т.Малатінським та провів з ним (за участю представників Єврокомісії та національних операторів Укртрансгаз і Eustream) переговори щодо реверсного постачання газу з Європи в Україну територією Словаччини (15 квітня).

У м. Варшава, у рамках заходів з нагоди 25-ої річниці демократичних перетворень у Польщі, відбулася коротка вітальна зустріч президента України Петра Порошенка та президента Словацької Республіки Івана Гашпаровича (4 червня). Під час зустрічі глава словацької держави особисто привітав українського лідера з перемогою на президентських виборах 25 травня та побажав йому успіхів у вирішенні актуальних питань, пов’язаних із забезпеченням внутрішньої стабільності України та здійсненням загальнонаціонального діалогу. І.Гашпарович особливо наголосив на тому, що словацька сторона є готовою до співробітництва з українською стороною та до допомоги їй в усіх сферах взаємної зацікавленості (включаючи проблематику енергетичної безпеки). П.Порошенко висловив вдячність Словацькій державі за підтримку цілісності України та наголосив на потребі допомоги їй з боку Європейського Союзу та Північноатлантичного Альянсу.

У рамках робочого візиту до Брюсселя (22 липня) міністр закордонних справ України П.Клімкін взяв участь у спеціальній зустрічі Ради Міністрів ЄС та у міністерському засіданні ЄС – країн Східного Партнерства. Того ж дня П.Клімкін провів переговори зі словацьким колегою – віце-прем’єр-міністром, міністром закордонних справ та європейських питань СР М.Лайчаком. Міністри обговорили, зокрема, ситуацію в південно-східній частині України. П.Клімкін поінформував главу словацької дипломатії про кроки, які задля деескалації напруженості здійснила українська сторона.

Як бачимо, незважаючи на непросту політичну ситуацію, що склалася всередині України та на її кордонах, двосторонні українсько-словацькі відносини залишаються насиченими та динамічними.

– Відомо, що Словацька Республіка висловлювала підтримку подіям, які відбувались в Україні на почату року. Яку реальну допомогу отримала Україна від Словаччини?

Перш за все, відзначу ту допомогу, яка була здійснена для реабілітаційного лікування учасників демонстрацій на Майдані. Це лікування було профінансовано з коштів офіційної допомоги організації «SlovakAid» та Міністерства внутрішніх справ Словацької Республіки для 56 учасників Майдану, які пройшли реабілітаційне лікування у Земплінський Шираві у Східній Словаччині, а також ще для двох учасників, які пройшли лікування та реабілітацію в спеціалізованому шпиталі МВС Словаччини у Братиславі.

Крім того, Україні було передано медичне обладнання та медичне устаткування на суму 12 тис. євро (медичні ноші, операційна білизна,шинидля обширних переломів,медичні ковдри,мішкидлятранспортування поранених,дезінфекційні мішки, респіратори, тощо). Отримувач – Червоний хрест України.

Зазначу також, що Міністерству оборони України було передано обладнання (центр електричного живлення, освітлювальні комплекти, посуд одноразового використання, тощо) на суму 28 104,00 євро, що було профінансовано кризовим центром МВС Словацької Республіки. Крім того, військові лікарі Словаччини поділились досвідом роботи польових шпиталів на спеціальному семінарі, який відбувся в Києві в липні ц. р.

Як бачимо, сусідня держава Словаччина надала і продовжує надавати Україні посильну реальну допомогу та підтримку в умовах зовнішньої агресії.

– Питання енергоносіїв завжди було надзвичайно актуальним для України, а в умовах подій останнього року воно стало наріжним каменем забезпечення стабільності та безпеки не тільки нашої держави, але й всієї Європи. Яка роль Словаччина в цьому?

Зазначу, що згідно з Меморандумом про порозуміння, підписаним 28 квітня ц.р. в Братиславі між словацькою компанією «Eustream» та нашим «Укртрансгазом», за участі прем'єр-міністрів обох країн та представників Єврокомісії, почалася процедура Open Season, яка згодом була успішно завершена. Нова точка підключення Будінце буде під'єднана до газотранспортної системи компанії «Eustream» та буде запропонована стандартним і прозорим способом ринку, що надасть новіможливості для транспортуваннягазуі зміцненнятранскордонної ліквідності. Всі витрати, пов'язані з будівництвом нового переключення з мінімальною продуктивністю 8 млрд. куб. газу, взяла на себе словацька компанія.

Реверс газу повинен початися з 01.10.2014 р., однак нинішній стан робіт створює всі передумови для його запуску вже у вересні. Йдеться про найбільший реверсний поток у напрямку України. Днями почалось тестове прокачування природного газу в реверсивному режимі за найперспективнішим для України словацьким маршрутом через компресорну станцію «Ужгород».

Зазначу, що 10-11 вересня відбудеться візит віце-прем’єр-міністра, міністра закордонних справ Словацької Республіки Мірослава Лайчака в Україну (в тому числі – і в Закарпатську область), і дані питання будуть також на порядку денному.

– Відомо також, що Словаччина передає Україні досвід свого «перехідного періоду» та демократичної трансформації? Про що саме йдеться?

Так, існує спеціальна програма надання Україні досвідуперехідногоперіоду Словацької Республіки – CETIR, в рамках якої відбувається, зокрема, передача досвіду трансформації системи середньої освіти, проходження стажування українських дипломатів в Міністерстві закордонних та європейських питань СР, передача словацького досвіду в сфері децентралізації місцевого та регіонального самоврядування представникам місцевого та регіонального самоврядування, тощо

Також здійснюється допомога у формі мікрограндів, серед яких слід виділити проведення Міжнародної конференція з нагоди 20-ї річниці словакістики в м. Ужгороді, проведення сеемінарів та публікацію матеріалів неурядової організації «Center for European and Transatlantic Studies» щодо взаємовідносин України з ЄС, закупівлю шкільного приладдя для дітей з вадами зору для виховання та навчання в м. Ужгород та закупівлю ІТ-устаткування для оснащення Центру студентського парламенту в м. Ужгород. Всі ці проекти наразі виконані або ж знаходяться в стадії реалізації.

– Традиційно для мешканців Закарпатської області актуальним є візове питання. Чи є якісь зрушення на шляху до лібералізації візового режиму?

Так, безперечно упродовж останніх років Словаччина значно спростила правила отримання Шенгенських віз та максимально лібералізувала сам процес.. Згідно з офіційною статистикою, результатом лібералізації візового режиму протягом останнього року стало збільшення видачі віз більш ніж на 300%. Консульський відділ Словаччини у Києві – на першому місці у світі за видачею Шенгенських віз, на другому місці – Ужгород, на третьому – Москва. До 50% виданих у Києві віз були безкоштовними.

Що ж стосується ситуації цього року, то за 7 місяців консульський відділ Посольства Словаччини в Києві видав українцям 12338 віз, а Генеральне консульство Словацької Республіки в м. Ужгороді – 17419. Крім цього, за останні 7 місяців Консульство видало 756дозволів на місцевий прикордонний рух.

– З першого липня СР перебрала від Угорщині головування у Вишеградській четвірці. Які пріоритети визначила Словаччина під час свого головування у цьому об’єднанні?

Це, перш за все, продовження процесу реалізації стратегічних ініціатив Вишеградської четвірки в галузі енергобезпеки, транспортної інфраструктури та оборонної співпраці, аналіз та обмін інформацією з основних питань безпеки, співпраця між правоохоронними органами Вишеградської четвірки та України (особливо щодо питань боротьби з організованою злочинністю), безпека постачання та транспортування газу в країни ЄС через Україну та підтримка суверенітету і територіальної цілісності та реформ в Україні.

Зазначу, що з огляду на головування Словаччини у Вишеградскій групі Регіональний філіал Національного Інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді та Генеральне консульство Словаччини в м. Ужгороді проводять в жовтні ц. р. міжнародну конференцію «Регіональна стабільність на кордонах України та ЄС: сучасні виклики та інструменти забезпечення» за участі експертів країн В-4 та України, представників МЗС України, РНБО України, Державної прикордонної служби України та інших зацікавлених відомств.

Завершуючи, хочу сказати наступне: не має значення розмір країни, – важливо те, які стандарти і якість життя і в ній забезпечені для кожного громадянина. У цьому контексті Словаччина має хороші результати та є позитивним прикладом для України.

Користуючись можливістю, хочу привітати Генерального консула Словацької Республіки в м. Ужгороді Янку Буріанову та її колег з Днем Конституції і висловити сподівання на подальше розширення та активізацію словацько-українських відносини у всіх напрямках.

Розмовляв Володимир Кривошапко

Розкажіть про це своїм друзям
- See more at: http://korzonews.info/ua/region/slovachchina-malenka-krajina-v-centri-evropi-rozmova-z-direktorom-regionalnogo-filialu-nisd-v__133314#sthash.iOC8BVMw.dpuf

http://korzonews.info/ua/region/slovachchina-malenka-krajina-v-centri-evropi-rozmova-z-direktorom-regionalnogo-filialu-nisd-v__133314#sthash.iOC8BVMw.dpuf

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux