• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Slovenčina
 • Стара версія
У Велких Капушанах (Східна Словаччина) відбулися переговори щодо реверсного постачання газу
Опубліковано 16 квітня 2014 року о 11:44

„Ю.В.Продан: на нас навалюється один камінь” (інтерв’ю Міністра енергетики та вугільної промисловості України Ю.В.Продана провідній центральній словацькій газеті „Правда”, 16 квітня 2014 р.)

Міністр енергетики України Юрій Продан говорить, що коли Росія припинить постачання газу, це буде відчуватися не тільки в Україні. У вівторок, після переговорів у Велких Капушанах, він так відреагував на те, що Словаччина знаходиться у питанні газового реверсу як між двома млиновими жорнами.

Чи задоволені Ви підходом словацької сторони в ході переговорів щодо реверсного постачання газу в Україну?

Ми розпочали вести переговори щодо іншого варіанту, проект підготовленого Меморандуму ми не відхиляємо, але у нас є свій варіант, який дозволяє постачання більших обсягів газу. Переговори поки тривають, наявною є підтримка Єврокомісії, і коли у нас буде аналіз того, який варіант кращий, будемо приймати подальші рішення.

Словаччина схиляється до постачання газу восени через невикористовуваний газопровід Вояни – Ужгород. Чи це є задовільним для України?

Якщо вести мову про початкові обсяги, так цього не вистачить, але це може бу-ти кроком до вирішення більш глобального питання. Ми виступаємо за кожне рішення, але ми хочемо вирішити питання, яка стосується більших обсягів газу для України.

Ви прибули на переговори з власною пропозицією. В чому він полягає?

Наша пропозиція має ту перевагу, що непотрібно нічого побудувати. Він також не вимагає багато часу. Але ми приймаємо й пропозицію словацької сторони та Єврокомісії. Це потрібно серйозно обговорити. Сьогодні ми вирішуємо не стільки те, який обсяг газу нам потрібен, скільки те, в якій мірі використовуються потужності існуючого газопроводу. За нашою інформацією, він використовується приблизно на 50 відсотків, тому тут існують можливості для використання вільних потужностей. Ми пропо-нуємо європейським операторам газу використання наших потужностей в газових сховищах. І це – незважаючи на те, що Україна має там власні запаси газу.

Чи існує певна альтернатива на той випадок, якщо Ви не підпишете Меморандум щодо газопроводу Вояни – Ужгород?

Меморандум, який готовий до підписання, є певним кроком до реверсного постачання газу. Існують деякі юридичні питання, які потребують уточнення. Є певні зобов'язання перед третьою стороною, яких слід дотримуватися. Наявним є певний ризик того, що постачання газу з Росії буде припинено. Я маю відкрито сказати, що саме тому ми готуємося до можливості, що Росія припинить постачання газу. Тим не менш, ми готові домовлятися з Росією про постачання газу, а також про ціну на нього.

Словаччина є як між двома млиновими жорнами. З одного боку, є запит від України та тиск з боку ЄС, з іншого – контракт з Газпромом. Ви це враховуєте?

Я думаю, що скоріше мова йде про один жорен, який навалюється на нас всіх. Якщо відбудеться відключення газу, то в однаковій ситуації опиниться і Україна, і  Європейський Союз. Якщо ми не домовимося з Росією, то ми не домовимося і щодо реверсу газу. Європейська ціна за газ є задовільною для нас, і ми будемо її платити. Нинішню ж ціну, визначену політичним рішенням, ми відмовляємося платити.

Який обсяг газу зі Словаччини потрібен Україні?

Це питання подальших переговорів. Існують юридичні питання, які ще потрібно вирішити. Також йдеться про договірні відносини з „Газпромом”. Постачання газу восени хоча і не будуть достатніми, але ми сприймаємо це як перший крок на шляху до загального рішення проблеми. Україна потребує щоденно біля 120 мільйонів кубометрів газу. Ми також маємо наше власне добування газу на рівні біля 60 мільйонів кубометрів. Але це також залежить й від того, чи є опалювальний сезон. Ми ведемо переговори про певні обсяги також з Угорщиною і Польщею. Ми розбігли переговори і з деякими компаніями, і ми шукаємо краще рішення з точки зору ціни та постачання газу.

Борис Мацко

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux