З початком російської повномасштабної війни проти України питання здобуття загальної середньої освіти дітьми, які тимчасово виїхали з території України, знаходиться на постійному контролі Міністерства освіти і науки України.
Існує декілька варіантів забезпечення права на освіту дітей, які тимчасово перебувають за кордоном і бажають отримати український документ про освіту, а саме:
Наразі «Міжнародна українська школа» має 40 закладів-партнерів у 11 країнах світу. На сьогодні триває робота з укладення договорів з новими партнерами, що дасть можливість розширити мережу закладів та збільшити кількість країн, у яких вони розташовані;
Варто пам’ятати, що, перебуваючи на території іноземної держави необхідно дотримуватися чинних на їх території нормативно-правових актів. У багатьох країнах Європи здобуття освіти у їхніх навчальних є обов’язковим. При цьому обов’язковим є навчання мовою країни, на території якої Ви знаходитесь та вивчення предметів, які передбачені їхніми освітніми програмами та навчальними планами. Незважаючи на це батьки можуть забезпечити здобуття освіти та відповідних документів про освіту за українськими програмами за допомогою вітчизняних шкіл, де організовано навчання за дистанційною, екстернатною або сімейною формою.
У разі, якщо дитина, перебуваючи за кордоном, не вивчила предмети, передбачені українськими освітніми програмами, отримання документа про освіту державного зразка в Україні можливе лише після проведення оцінювання із зазначених предметів закладом освіти, розташованим на території України.
Учень має право на визнання закладом освіти результатів його навчання, передбачених освітньою програмою закладу освіти, що були здобуті ним шляхом неформальної та/або інформальної освіти. Статтею 14 Закону України «Про повну загальну середню освіту» передбачається визнання таких результатів навчання учня шляхом їх річного оцінювання та/або державної підсумкової атестації, що проводяться на загальних засадах, визначених для очної або екстернатної форми здобуття загальної середньої освіти.
Координаційна роль та функції Державного ліцею «Міжнародна українська школа» (ДЛ «МУШ»)
Ліцей у межах своїх повноважень може здійснювати координаційну діяльність:
Координацію мають право здійснювати працівники Ліцею відповідно до своїх повноважень.
Оцінювання навчальних досягнень та видачу документів про освіту здобувачам освіти – громадянам України, які перебувають за кордоном та проходять оцінювання в Україні, здійснює заклад освіти до якого вони зараховані.
Функції МУШ:
Законодавством України з питань освіти передбачаються різні форми здобуття повної загальної середньої освіти. Зокрема, згідно зі статтею 9 Закону України «Про освіту» особа має право здобувати освіту за інституційною (очна, заочна) чи індивідуальною (екстернат, сімейна (домашня), педагогічний патронаж) формами, а також шляхом їх поєднання.
Повідомляємо також, що за інформацією громадських, благодійних організацій, ними також проводиться робота щодо забезпечення можливості здобуття дітьми освіти за українськими стандартами в приватних дистанційних школах, створюються освітні хаби, реалізовуються освітні проєкти для українських дітей, відкриваються дитячі садочки тощо. Проте така робота потребує державної підтримки не лише України, а й країн, у яких зазначені організації створюють умови для навчання українських дітей за державними освітніми стандартами України.
За підтримки Міністерства освіти і науки України групою волонтерів створено телеграм-канал «Підтримай дитину» (https://t.me/pidtrumaidutuny), який використовується педагогічними працівниками та батьками. У співпраці з креативною освітньою онлайн-платформою Creative Practice та психологами проєкту «Підтримай дитину» МОН створено та розміщено анімаційний ролик «Як говорити з дитиною про війну. 7 порад від психологів» (https://www.facebook.com/UAMON/videos/1009983869641596/).
У рамках ініціативи Першої Леді Міністерством реалізовуються проєкти щодо формування спроможності педагогічних працівників та батьків надавати першу психологічну підтримку дітям під час здобуття освіти для досягнення найкращих результатів навчання. Зокрема, розроблено курс підвищення кваліфікації для освітян «Перша психологічна допомога учасникам освітнього процесу під час і після завершення воєнних дій», який доступний за посиланням: https://mon.gov.ua/ua/news/persha-psihologichna-dopomoga-kurs-pidvishennya-kvalifikaciyi-projshli-ponad-7-tis-osvityan.
Міністерством проведено вебінар «Складання індивідуальної програми розвитку для учнів з особливими освітніми потребами, що навчаються в інклюзивних класах», (https://www.facebook.com/UAMON/videos/5699718347 71870), онлайн-семінар для поліцейських підрозділів ювенальної превенції Національної поліції України та державних службовців МВС «Психологічна травма в дітей шкільного віку: причини, ознаки, наслідки», (https://www.facebook.com/UAMON/videos/549314236943351/) та семінар «Психологічна травма: основні відомості та першочергові кроки» (https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=750095662814852).
Крім того, на офіційному вебсайті Міністерства освіти і науки України розміщено рекомендації та практичні матеріали щодо особливостей роботи із дітьми з ООП в умовах дистанційного навчання, зокрема:
- матеріали, підготовлені вчителями Спеціальної школи № 5 імені Я. П. Батюка м. Києва та Криворізької спеціальної школи «Натхнення» Дніпропетровської обласної ради (https://mon.gov.ua/ua/news/uchitelispecialnihshkil-obyednuyutsya-dlya-pidtrimki-ditej-z-osoblivimi-osvitnimipotrebami );
- матеріали щодо організації дистанційного навчання в умовах воєнного стану для дітей із порушеннями слуху, підготовлені КЗО «Криворізька спеціальна школа «Сузір’я» ДОР» (https://mon.gov.ua/ua/news/pedagogamorganizaciya-distancijnogo-navchannya-vumovah-voyennogo-stanu-dlya-ditej-izporushennyam-sluhu);
- матеріали щодо організації освітнього процесу для дітей із порушеннями зору, слуху та інтелектуального розвитку, підготовлені Інститутом спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України (https://mon.gov.ua/ua/news/rozrobleno-poradi-dlya-organizaciyiinklyuzivnogonavchannya-pid-chas-vijni);
- матеріали щодо роботи із дітьми з ООП (https://mon.gov.ua/ua/news/poradikomandi-pidtrimaj-ditinu-yak-dopomogtidityam-z-oop-opanuvati-novu-navichku).
ОРІЄТОВНИЙ ПЕРЕЛІК
закладів загальної середньої освіти України, які надають освітні послуги за дистанційною формою
Міжнародна українська школа (МУШ);
Дистанційна школа «Optima School»;
Дистанційна школа «Атмосферна школа»;
Дистанційна школа «DAR»;
Дистанційна школа для учнів 5-11 класів «Jamm School»;
Платформа сучасної освіти «ThinkGlobal Online»;
Дистанційна школа «Liko Education Online»;
Відкрито екстернат-платформу у школі «Alterra School»;
Комп‘ютерна Академія «ШАГ»;
Науковий ліцей Клима Чурюмова;
Онлайн-проєкт для всіх дітей України, які можуть доєднатися до занять у Zооm, розроблений Академією сучасної освіти «А+»;
Науково-дослідницька школа «Базис»;
Математична онлайн-платформа «GIOS»;
Центр дистанційної освіти «Джерело»;
Онлайн школа School To Go;
Міжнародна онлайн школа M'Andryk Online International School та інші.
Більшість цих закладів мають різні умови та варіанти зарахування дітей на навчання. У тому числі підготовлені упорядковані за класами та предметами програми самостійної роботи, де розміщено посилання на електронні підручники та дидактичні/мультимедійні матеріали тощо.